Avgust 2019.

. . .

Nedelja 4. avgust 2019.
Trem i Sokolov kamen
PD „Žeželj“ Kragujevac, organizator i vodič Nataša Cvetković

Suva planina se nalazi na jugoistoku Srbije. Prostire se pravcem severozapad – jugoistok deli Zaplanjsku i Sićevačku dolinu. Udaljena je 20 km od Niša i prestavlja izvanredan prirodni rezervat koga rado posećuju planinari i ljubitelji prirode. Jedna je od najlepših ali isto tako i divljih planina. Još uvek nije dovoljno ispitana i prava oaza je netaknute prirode. Postoje mesta gde ni do danas ljudska noga nije kročila.
Plan akcije: Polazak iz Kragujevca u 06h od Krsta, a usputno će biti pauza po dogovoru. Dolazak u Bojanine vode (825mnv) gde će i biti naša početna tačka za tri opcije uspona.
Prva opcija: Staza je kružna i polazi od Bojaninih voda (825 mnv), ide preko Mosora (984 mnv), Sokolovog kamena (1523 mnv) i Devojačkog groba (1311 mnv) i završava se na Bojaninim vodama. Dužina staze je oko 16 km sa ukupnim usponom/spustom oko 1000m. Pošto bi se krenulo prvo na Mosor, treba uzeti u obzir da je stenoviti vrh koji nije mnogo visok, ali ima teže pristupačnu stazu za penjanje.
Druga opcija: Od Bojaninih voda (825 mnv) ka Sokolovom kamenu (1523mnv), a zatim od Devojačkog groba nazad ka Bojaninim vodama. Staza je takođe kružna, ukupna dužina 14,6 km sa ukupnim usponom 725 mnv.
Treća opcija: Od Bojaninih Voda , Devojačkog groba (1311 mnv) ka Tremu (1810 mnv) i nazad. Ukupna dužina staze bila bi 15 km sa ukupnim usponom 950 mnv.
Svako od učesnika će prema proceni svojih mogućnosti i u dogovoru sa vodičem na stazi, moći da odluči kojom stazom bi išao.
Prijave i dodatne informacije: Nataša Cvetković MB 577 0600456492.

. . .

Sreda 7. avgust 2019. godine

Redovni sastanak PD „Žeželj“, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

e-mail: pdzezeljkg@gmail.com, tel. 064 218 34 12

. . .

7. – 17. avgust 2019.
Međunarodni kamp u Adžinim livadama
PD „Žeželj“ Srbija, JANUN Nannover e.V. – Nemačka, Eco Logic – Makedonija, Ekosphera – Ukrajina

. . .

*Akcija je otkazana

Nedelja 11. avgust 2019.
Bovansko jezero
PK „Ozren“ Soko banja

. . .

Sreda 14. avgust 2019. godine

Redovni sastanak PD „Žeželj“, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

e-mail: pdzezeljkg@gmail.com, tel. 064 218 34 12

. . .

*Akcija je otkazana

15.-18. avgust 2019.
„Fagaraški Karpati“, Rumunija
PD „Žeželj“ Kragujevac, vodiči Nemanja Rebić i Dragan Marjanović

Udaljenost od Kragujevca oko 570km. Polazak u četvrtak u 04:00. Povratak u nedelju do 22h.

Plan akcije: 

Prvi dan: Polazak u petak u 04:00. Putovanje preko Vršca i Sibinja do Balea jezera na Karpatima. Pešačenje od jezera Balea do jezera Kalcun. Noćenje u planinskom skloništu kraj jezera.

Drugi dan: Uspon na vrh Negoiu 2.535m (drugi vrh po visini u rumunskim Karpatima), vrh Capra 2.494m i bivakovanje na jezeru Capra.

Treći dan: Na kružnu turu se polazi u ranim jutarnjim satima sa Capra jezera. Usponi na vrhove Dara 2.501m i Podragu 2.482m. Kraći odmor u planinarskom domu Podragu i povratak do Balea jezera. Odlazak u Sibinj. Noćenje.

Četvrti dan: Prepodne je planiran obilazak Sibinja.  Popodne je preko Rešice i Bele Crkve planiran povratak. Dolazak u Kragujevac je oko 23h.

Učesnici akcije moraju biti spremni za celodnevno pešačenje.

Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove (planinarske cipele, jakna kao zaštita od vetra, susnežice, ili kiše, polar duks, kapa, rukavice, planinarski štapovi, rezervna suva garderoba, naočare za sunce, lampa sa rezervnim baterijama, papuče). 

Prijavljivanje i dodatne informacije: Nemanja Rebić 0643900098, i na redovnim sastancima društva sredom od 19:30 OŠ“Milutin i Draginja Todorović“.

. . .

15. – 18. avgust 2019.
„Trnovački Durmitor“, Crna Gora
PD „Žeželj“ Kragujevac, vodiči Nemanja Rebić i Dragan Marjanović

Udaljenost od Kragujevca oko 500km. Polazak u četvrtak u 04:00. Povratak u nedelju do 22h.

. . .

*Promenjen termin akcije

17. – 18. avgust 2019.
Miroč i banja Herkulana
PK „Žeželj“, organizator i vodič Nataša Cvetković

. . .

Nedelja 18. avgust 2019.
Planina Željin (1785m)
PK „Žeželj“, organizator Raša Perović

Opis staze:

Polazak iz Kragujevaca u 06:30h i dolazak u selo Ploča u podnožju Željina oko 09h. Pešačenje od sela ka vrhu Željina za šta je potrebno oko 3 sata postepenog konstantnog uspona u dužini od 8km i 750m visinske razlike. Pre polaska sa vrha odlučićemo kojom stazom ćemo se spustiti do busa – u selo Ploča ili spuštanje do sela Rogavčina. Obe staze su pogodne za silazak, a odluka će zavisiti od vremenskih uslova i  prolaznog vremena. Oko 16-16:30h očekuje se dolazak do busa, a zatim je planirana poseta nekom od restorana sa ribljim specijalitetima u selu Pleš. Povratak u Kragujevac planiran je oko 20:30h. Dužina cele staze iznosi oko 17km.  

Prijave i dodatne informacije: Nikola Miletić 063295399

. . .

Sreda 21. avgust 2019. godine

Redovni sastanak PD „Žeželj“, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

e-mail: pdzezeljkg@gmail.com, tel. 064 218 34 12

. . .

*Akcija je otkazana

Nedelja 25. avgust 2019.
Rakobarski vis i vodopad Vurep
PD „Žeželj“ Kragujevac, organizator i vodič Nataša Cvetković

. . .

Nedelja 25. avgust 2019.
Planina Rudnik
PD „Žeželj“ Kragujevac, organizatori: Nikola Miletić i Raša Perović

25.08. Nedelja: polazak u 7:30 časova od Krsta ka varošici Rudnik preko Bara. Dolazak u varošicu oko 08:45, a polazak na pešačenje planiran je za 09:00 stazom pored pl. doma PTT Beograd i uz rudničke padine ka vrhovima Mali (1058m) i Srednji Šturac (1113m). Posle odmora na vrhu, pešačenje nastavljamo ka Banetovom vrhu (1089m) i dalje preko Grabara (963m) i Bulin brda (780m), ka selu Gornja Crnuća i Konaku Kneza Miloša (580m) gde će nas čekati prevoz. Dužina staze je 17km, uz ukupan uspon od 770m i spuštanje od 860m. U povratku, postoji mogučnost organizovanja zajedničkog ručka u restoranu „Rade Zmaj“ u selu Bare, po ceni od 350 dinara po osobi (čorba + roštilj + jedno piće). Dolazak u Kragujevac se očekuje oko 18:30 časova.

. . .

Sreda 28. avgust 2019. godine

Redovni sastanak PD „Žeželj“, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

e-mail: pdzezeljkg@gmail.com, tel. 064 218 34 12

. . .

31. avgust – 1.septembar 2019.
Sopotnica i Kanjon Mileševke
PD „Žeželj“ Kragujevac, organizator i vodič Nikola Miletić

31.08. Subota: polazak iz Kragujevca u 7 h. časova. Vožnja sa usputnim stajanjima prema potrebi. Oko 11 h. dolazak do doma na Sopotnici, smeštaj i kratka pauza. Smeštaj je u višekrevetnim sobama. Postoji kuhinja ali nema kuvara. Nakon pauze obilazimo vodopade na Soptnici. Udaljeni su od doma oko 20-ak minuta pešačenja. Nakon obilaska vodopada vraćamo se do doma i uveče uživamo uz vatricu i roštilj.
01.09. Nedelja: U 7 h. Polazak ka Kumrinoj česmi (5 km) odakle se ulazi u Kanjon Mileševe. Sam ulaz vodi na lep vidikovac ka kanjonu. Nakon strmog silaska u kanjon staza vodi uskom stazom kroz kanjon (na nekim mestima je širina staze manja od 50 cm). Dužina staze kroz kanjon je oko 12 km. Na kraju kanjona se nalazi restoran i ribnjak Kanjon. Nakon pauze u restoranu ćemo obići Manastir Mileševu (Zadužbinu kralja Vladislava sina Stefana Prvovenčanog, iz 13. veka). Po obilasku manastira ćemo krenuti nazad za Kragujevac. Povratak u Kragujevac se planira do 21 h.

Prijave i dodatne informacije: Nikola Miletić 063 295399

. . .

Opšte napomene

Na akcijama mogu učestvovati planinari, članovi PSS, ili članovi inostranih klubova članova saveza priznatog od UIAA, sa urađenim lekarskim pregledom i sa uplaćenom članarinom za 2019. godinu, što potvrđuju planinarskom, članskom karticom prilikom prijave. Takođe na akciji mogu učestvovati i lica za koje je pokrenut postupak prijema u članstvo (lica koja su potpisala pristupnicu, evidencioni list i izjavu o odgovornosti da na akciju idu na sopstvenu odgovornost).

Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove. (Planinarske cipele, zaštita od vetra, sunca i kiše, polar duks, kamašne, planinarski štapovi, zaštitna krema od UV zračenja, rezervna suva garderoba i laka obuća koja može ostati u prevozu do povratka sa staze, lampa sa rezervnim baterijama, pozitivno raspoloženje.) Hrana i voda iz ranca za celodnevni boravak u prirodi.

Akcije se odvijaju u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a. Svi planinari učestvuju na sopstvenu odgovornost. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2019. godinu. Vodič u skladu sa pravilnikom o izvođenju pl. akcija PSS-a, zadržava pravo izmene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti. Organizator i vodič na stazi ne snose odgovornost za eventualne povrede i nesrećne slučajeve izazvane samovoljom pojedinaca, nesreće izazvane zdravstvenim problemima, kao i za nesreće izazvane pod dejstvom alkohola i drugih nedozvoljenih supstanci, ne odgovaraju za učesnike koji krenu na stazu samostalno, pre ili nakon oranizovanog polaska, kao i za učesnike koji odaberu neki drugi pravac uspona i silaska.

Sve informacije i programi u vezi sa sa aktivnostima našeg Društva, objavljenih na ovom sajtu, namenjeni su samo članovima našeg Društva i članovima planinarskih organizacija učlanjenih u Planinarski savez Srbije.

. . .

Category : Avgust