Jul 2019.

. . .

Sreda, 03. jul 2019. g.
Redovni sastanak PD „Žeželj“, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

Nedelja 07. jul 2019.
Stazama Bukulje i Venčaca
PD „Bukulja“

Udaljenost od Kragujevca oko 60km. Polazak kod Krsta u 07:30. Povratak u nedelju do 20h.

Učesnici će imati priliku da uživaju u svim lepotama planine Bukulje i njena dva jezera, na novim vrlo interesantnim stazama.

Osnovna staza “Dva jezera” 22km

Vrh Bukulje (696m) – Ploča 505 – Garaško jezero -Bukuljsko jezero -Cerovita jaruga – vrh Bukulje

Kraća staza “Bukuljsko jezero” 13km 

Vrh Bukulje (696m) -Bukuljsko jezero -Cerovita jaruga – vrh Bukulje

Program aktivnosti, nedelja 07.07.

 • do 9h – doček i prijava učesnika
 • 9h – otvaranje akcije
 • 9:30h – polazak na dužu stazu
 • 10h – polazak na kraću stazu
 • 16h – zajednički ručak
 • 17h – podela zahvalnica i druženje

Skup učesnika je kod planinarske kuće, odakle kreću a i završavaju obe staze. Organizator obezbeđuje planinarski pasulj po ceni 150 din. Poneti pribor za jelo.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

*Akcija je otkazana

Nedelja 07. jul 2019.
Gavran – Kunina – Beli izvorac
PD „Žeželj“, organizator Voja Milić, vodič Nataša Cvetković

. . .

* Akcija je otkazana

06.-07. jul  2019. godine

Organizator PD „Žeželj“, Kragujevac, organizator Nemanja Rebić, vodič Dragan Marjanović
Naziv akcije „Zlatarsko jezero i planina Murtenica“
Mesto održavanja akcije, Zlatarsko jezero

. . .

Sreda, 10. jul 2019. g.
Redovni sastanak PD „Žeželj“, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

11.-14. 07. 2019.

Planine u Sloveniji
PD „Žeželj“

Program akcije

Sreda 10.07. 2019. Oko 20.00h polazak sa Trga kod Krsta u Kragujevcu; putovanje preko Republike Hrvatske, sa kratkim usputnim pauzama.

Četvrtak 11.07. 2019.dolazak u Mislinju oko 8.00h; susret sa domaćinima i dobrodošlica u Restoranu »Vagon«; nastavak putovanja do planinarskog doma na Naravskim ledinama (1.072 mnv); uspon na Uršlju goru (1.699 mnv) – oko 2.5h pešačenja; silazak  do planinarskog doma Poštarski dom (805 mnv) –  oko 3h pešačenja; I noćenje.

Petak 12.07. 2019. Prevoz do bivše karaule Terča (1.410 mnv) i uspon na  planinu Pecu (2.125 mnv) – oko 5h pešačenja; silazak do planinarsko-turističke farme Kumer na Koprivni (1.172 mnv) – oko 4 h pešačenja; II noćenje.

Subota 13.07.2019. Pevoz do polazišta Spodnje Sleme (1.254 mnv) i uspon na  planinu Olševu (1.929 mnv) – oko 3,5 h pešačenja; silazak pored pećine Potočka zijalka (1.660 mnv) do Podolševe – seosko domaćinstvo Rogar (1.240 mnv) – oko 2,5h pešačenja; prevoz sa pauzom za razgledanje Ivarčkog jezera; dolazak u Poštarski dom (805 mnv); III noćenje;

Nedelja 14.07.2019. Posle doručka, prevoz do Slovenj Gradeca; nastavak putovanja do Mislinje i poseta Svečekovoj jami; dolazak u ŠRC »Straže« i druženje sa domaćinima do 12h; povratak u Kragujevac do 24h.

Napomene

Na akciju mogu poći planinari sa obavljenim lekarskim pregledom i overenim planinarskim karticama za 2019. g. Rute za pešačenje su srednje zahtevne, pa je potrebna odgovarajuća fizička kondicija. Svi objekti za noćenje dostupni su za prevozno sredstvo kojim grupa putuje. Za prenoćišta je potrebno imati sopstvenu vreću ili posteljinu za spavanje, jer se ista posebno plaća. U domovima je moguće konzumirati doručak po ceni oko 4€ i ručak/večeru po ceni oko 6€. Orijentaciona cena prevoza, putničkog zdravstvenog osiguranja i noćenja u domovima za grupu od 25+ učesnika je oko 110€.

Prijave i dodatne informacije (uz uplatu akontacije od 50€) Zoran Kostadinović, 0652050290.

. . .

12.-14.07.2019.
Prokletije – Babino polje, Krš Bogićevica, Ujkin Krš i Crni Krš
PD „Žeželj“, organizator Nemanja Rebić, vodič Dragan Marjanović

Udaljenost od Kragujevca oko 280km. Polazak kod Krsta u petak u 05:00. Povratak u nedelju do 20h.

Plan akcije: Prvi dan: Polazak u petak u 05:00. Putovanje preko N. Pazara, Rožaja, Berana i Andrijevice do sela Ulotina (na magistralnom putu za Plav). Neposredno iznad sela, na oko 950m n.v. počinje pešački uspon na planinu Goleš. Staza je u konstantnom usponu, direktno uz planinu, bez preterano strmih delova, uglavnom kroz bukovu šumu, do lokaliteta Katunište (na oko 1.700m). To je katunsko naselje sa pašnjacima, vidikovcem na Limsku dolinu i ledenim izvorom vode. Na ovom mestu, ko ne želi dalje može ostanati i do povratka grupe sa vrha. Od Katuništa sledi uspon do vrha planine kroz stene i sipare, pastirskom stazom koja povezuje ovaj katun sa katunum Grope. Prvo se izlazi na niži vrh – Rogovi, a desetak minuta zatim i na najvišu tačku planine Plana – 2.126m. Silazak istom stazom do sela Ulotina. Ukupna trasa je dužine 13km, i potrebno je
oko 6,5 sati za uspon i silazak. Nastavak putovanja do mesta Plav. Kraći odmor na Plavskom jezeru i odlazak u Babino polje. Noćenje u turističkom kompleksu “eko-selu” na oko 1.500m n.v.

Drugi dan: Pešačka tura od Babinog polja, preko Bajrovića stanova, do Hridskog jezera, uspon na Hridski krš (2.194m) i krš Bogićevice (2.375m). Ujkin krš – 2.270m (stena na granici sa Albanijom) je opcija za one sa više kondicije i spremnosti za prolazak kroz stenovite glacijalne morene. Povratak u Babino polje preko Katuna Preslap. Dužina staze 17km, vreme potrebno za izvođenje cele ture oko 9 sati. Zajednička večera i drugo noćenje u Babinom polju.

Treći dan : Na kružnu turu se iz Babinog polja polazi u 6:00. Penju se tri vrha koja se nalazi severno od doline Babino polje: Zavoj (2.243m), Crni krš (2.426m) I Starac (2.352m). Cela trasa se prelazi za oko 6 sati. Nakon povratka u smeštaj sledi jednočasovni odmor i polazak za Kragujevac (oko14h). Planirana je jedna jednočasovna pauza u okolini Raške. Planirani dolazak u Kragujevac je oko 20h.

Cena akcije: 2 Noćenja i večera u “eko-selu” Babino Polje -25 evra.
Učesnici akcije moraju biti spremni za pešačenje od nekoliko sati.Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove (planinarske cipele, jakna kao zaštita od vetra, susnežice, ili kiše, polar duks, kapa, rukavice, planinarski štapovi, rezervna suva garderoba, naočare za sunce, lampa sa rezervnim baterijama, papuče).

Prijave i dodatne informacije  Nemanja Rebić 0643900098

. . .

13.-14. jul 2019.
Memorijalni pohod na Juhorsku transferzalu – Ivan Nikolić
PK „Runolist“ Jagodina

Udaljenost od Kragujevca oko 70km. Vreme potrebno za putovanje 1h 30min. Polazak kod Krsta u petak u 06:30. Planirani povratak do 21h.

Subota 13.07.2019.

Plan akcije

07.45 – Dolazak učesnika u selo Svojnovo-manastir Sveti Nikola i prijavljivanje, 08.15 – Otvaranje tradicionalne akcije, 08.30 – Polazak na stazu: Duža staza-manastir Sveti Nikola – Mali Vetren( 735 m.n.v ) – Veliki Vetren ( 774m.n.v ) – Zmajevica –Bukovica( 686 m.n.v.) – Jelenjak ( 528 m.n.v.) – selo Beočić.Ukupna dužina duže staze je 22 km a ukupna visinska razlika 860 m. Kraća staza-manastir Sveti Nikola – Mali Vetren( 735 m.n.v ) – Veliki Vetren ( 774m.n.v )- manastir Sveti Nikola. Ukupna dužina kraće staze je 14 km, a ukupna visinska razlika je 680 m. 12:00 – Ilazak na Mali i Veliki Vetren 16:00 – Silazak u selo Beočić 16:30 – Organizovani prevoz iz sela Beočić do manastira Ivković u selu Ivkovački Prnjavor – 4km. 17.00 –19.00 – Ručak, dodela zahvalnica, postavljanje šatora. 19.00 – Druženje u kampu uz logorsku vatru i muziku. Ovogodišnja staza predstavlja deo postojeće Juhorske transferzale, i obuhvata kontrolne tačke KT 5 Veliki Vetren,KT 6 manastir Sv.Nikola,KT 7  Zmajevica,KT 8 Bukovica i KT9 Jelenjak.

 . . .

Sreda, 17. jul 2019. g.
Redovni sastanak PD „Žeželj“, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

*Akcija je otkazana

Subota 20. jul 2019.
Žljeb i Rusulija
PD „Žeželj“ Kragujevac, organizator i vodič Danijela Dimitrijević

Planina Žljeb je smeštena na prostoru između severozapadnog Kosova i Metohije i istočne Crne Gore. Ona predstavlja deo lanca masiva Prokletija, koji se pruža između Hajle i Mokre Gore. Na padinama planine Žljeb izvire reka Beli Drim. Žljeb takođe stvara jedan od istočnih delova Rugovske klisure. Na planini Žljeb su dva visoka impresivna vrha – viši je Rusolija, visok 2382 metara, dok niži nosi ime Žljeb, visok 2365 metara. Rusolija je prekrivena bujnim šumama i livadama, koje okužuje njen vrh.

. . .

Nedelja 21. jul 2019.
Gružanska nit
PD „Kamenac“ Gruža

Pešačka tura „Kroz šljivike Gruže“ kreće od Manastira Kamenac u selu Čestin, preko sela Balosava, Vrbeta, Sibnica do Kojića vile u Zakuti. Iz Zakute ćemo se prevesti do etno domaćinstva i destilerije „Aleksić“ u selu Guberevac. Ovde nas u organizaciji vlasnika destilerije „Aleksić“ i PD „Kamenac „Gruža“ očekuje besplatan ručak i po čašica čuvene rakije „Gružanska nit“.

. . .

Sreda, 24. jul 2019. g.
Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

27. jul 2019.

VI Uspon na Radan – Putem zmaja
Planinarsko-biciklistički klub „Zmaj sa Radana“, Bojnik

Udaljenost od Kragujevca oko 210km. Vreme potrebno za putovanje sa pauzama oko 3h. Polazak kod Krsta u 05:30. Planirani povratak do 21h.

Staza je srednje tezine i prilagođena je svim uzrastima. Dužina staze je 11 km i većim delom prolazi kroz gustu šumu po kojoj je i Radan poznat. Staza je kružna i prelazi se ukupna visinska razlika oko 600 m.

Staza kreće iz sela Borince (17 km od Bojnika, asfaltnim putem) i vodi preko Borinske crkve do vrha Sveti Petar, 1148 m. Vrh je šumovit i na njemu se nalazi crkva posvećena Svetom Petru i Pavlu. Sa vrha Sveti Petar se odlazi na vrh Kamen, 1050 m, koji je jedan od najlepših vidikovaca u Srbiji. Sa Kamena se silazi u Borince, gde nas očekuje ručak i druženje.

 • 08.00 – 08.45 – Okupljanje u selu Borincu, prijava učesnika
 • 08.45 – 09.00 – Otvaranje akcije
 • 09.00 – Polazak na stazu
 • 09.30 – Dolazak kod Borinske crkve
 • 11.30 -12.00 – Izlazak na vrh Sveti Petar, pauza na vrhu
 • 12.30 – Izlazak na vrh Kamen, pauza na vrhu
 • 14.00 -15.00 – Silazak u selo Borince
 • 15.00 – 17.00 – Ručak, druženje, podela zahvalnica učesnicima akcije…
 • 17.00 – Završetak akcije

Na stazi nema vode i potrebno je poneti najmanje 2 litra kao i hranu. Voda se može natočiti u Borincu. Za sve učesnike je obezbeđen besplatan ručak, te je potrebno poneti porcije.

. . .

27.-28. jul 2019.
Vrhovi Povlena, republička akcija
PEU „Povlen“, Valjevo

Mesto okupljanja i smeštaja učesnika je na placu PK „Povlen”, ispred planinarskog doma, ispod vrha Velikog Povlena.

Program aktivnosti

Subota 27.07.2019.
8.00 – 9.00 – doček i prijava učesnika, evidentiranje, podela bonova za ručak
9.15 – svečano otvaranje akcije
9.30 – polazak na stazu br. 1. „Tri izvora“ – Nova staza srednje teška, dužine 14,5 km, kružna. Početak staze je kod doma na 1145 m/nv. Kreće se nizbrdo makadamskim putem, zatim kozjom stazom zapadnim padinama Velikog Povlena dolazimo na Dijavički put. To je makadamski put koji vodi kroz šumu i njime, nakon sat vremena pešačenja, stižemo na prekrasan izvor Povlenske reke (920 m/nv). Tu se pravi pauza da se dopune rezerve vode, a pravi izazov tek tu počinje. Odatle kreće najteži deo, stalni uspon prema Srednjem Povlenu (1301 m/nv) i Malom Povlenu (1347 m/nv). Do vrha Malog Povlena zaustavićemo se na još par mesta radi fotografisanja (povlenske ploče i crkva Sv. Prvomučenika arhiđakona Stefana na Kneževom polju), kao i na izvoru reke Cetinje (1180 m/nv). Povratak sa Malog Povlena je vododerinom, nizbrdo pa pored izvora reke Skrapež, kolskim putem do planinarskog doma. Tu se prolazi pored još jednog izvora, četvrtog na našoj stazi (Madžarija) i bilo bi nepravedno ne pomenuti ga.
10.00 – polazak na stazu br. 2. „Tri vrha Povlena“ – srednje teška, dužine 9 km. Staza je kružna. Počinje i završava kod doma na 1145 m/nv. U prvom delu ide se makadamskim putem sve do livade pod Srednjim Povlenom i blago dobija na visini. Dalje nastavlja uzbrdo do crkvice na Kneževom polju. U nastavku se penje na najviši vrh Povlena, Mali Povlen (1346 m/nv), čija je završna deonica uspona prilično strma, ali ne mnogo dugačka. Povratak sa vrha je istim putem do livada Srednjeg Povlena gde skreće desno ka izvoru Cetinje. Potom vodi uzbrdo, prvo kroz šumu, a onda kroz livadu do Srednjeg Povlena (1301 m/nv). Uspon na ovaj vrh je prijatna šetnja.Odatle silazi kroz livadu, pa grebenom kroz šumu do Velikog Povlena (1271 m/nv). Strmim završnim delom dolazi se do planinarskog doma.

15.00 – povratak u planinarski dom na ručak
16.00 – podela zahvalnica učesnicima
20.30 – staza br. 3. noćni uspon na Veliki Povlen. Povratak u 21.30.
Druženje do 24.00 uz logorsku vatru.

. . .

Sreda, 31. jul 2019. g.
Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

Opšte napomene

Na akcijama mogu učestvovati planinari, članovi PSS, ili članovi inostranih klubova članova saveza priznatog od UIAA, sa urađenim lekarskim pregledom i sa uplaćenom članarinom za 2019. godinu, što potvrđuju planinarskom, članskom karticom prilikom prijave. Takođe na akciji mogu učestvovati i lica za koje je pokrenut postupak prijema u članstvo (lica koja su potpisala pristupnicu, evidencioni list i izjavu o odgovornosti da na akciju idu na sopstvenu odgovornost).

Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove. (Planinarske cipele, zaštita od vetra, sunca i kiše, polar duks, kamašne, planinarski štapovi, zaštitna krema od UV zračenja, rezervna suva garderoba i laka obuća koja može ostati u prevozu do povratka sa staze, lampa sa rezervnim baterijama, pozitivno raspoloženje.) Hrana i voda iz ranca za celodnevni boravak u prirodi.

Akcije se odvijaju u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a. Svi planinari učestvuju na sopstvenu odgovornost. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2019. godinu. Vodič u skladu sa pravilnikom o izvođenju pl. akcija PSS-a, zadržava pravo izmene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti. Organizator i vodič na stazi ne snose odgovornost za eventualne povrede i nesrećne slučajeve izazvane samovoljom pojedinaca, nesreće izazvane zdravstvenim problemima, kao i za nesreće izazvane pod dejstvom alkohola i drugih nedozvoljenih supstanci, ne odgovaraju za učesnike koji krenu na stazu samostalno, pre ili nakon oranizovanog polaska, kao i za učesnike koji odaberu neki drugi pravac uspona i silaska.

Sve informacije i programi u vezi sa sa aktivnostima našeg Društva, objavljenih na ovom sajtu, namenjeni su samo članovima našeg Društva i članovima planinarskih organizacija učlanjenih u Planinarski savez Srbije.

Category : Jul