Februar 2020.

. . .

Nedelja 02. februar 2020.
Kutlovo Grbice Šljivovac
PD „Žeželj“

Udaljenost od Kragujevca 20 km. Vreme potrebno za putovanje 30 min. Polazak iz Kragujevca je planiran je za  kod Krsta u 08:00. Planirani povratak u Kragujevac do 18:00.

Dolazak u selo Kutlovo i okupljanje česnika akcije do 08:30h kod Eko ranča „Parče raja“ koji se nalazi na 2 km od centra sela na putu ka Stragarima. Polazak na stazu koja u početku vodi dolinom reke Uglješnice, a zatim sledi uspon na visoravan Veliko Vidrovo (400m/nv) preko koga dolazimo do vrha Glavica (477m/nv) preko koga prelazimo i spuštamo se u dolinu Grbičkog potoka gde ćemo posetiti „Vladanovu vodenicu“- etno domaćinstvo u finalnoj izgradnji. Pešačenje nastavljamo kroz selo Donje Grbice i izlazimo na vrh Gradina (416mnv) na kome se još mestimično uočavaju ostaci srednjevekovnog utvrđenja i sa koga se pruža lep pogled na okolinu. Sa Gradine ćemo se spustiti u dolinu potoka Klisura, pokušati prići vodopadu „Buk“ ako vremenski uslovi to dozvole, a zatim nastavljamo ka lokaciji Radoševac gde se nalaze ostaci istoimenog srednjevekovnog manastira. Od Radoševca izlazimo na livade pod vrhom Mala Tovarnica (468mnv) i produžavamo dalje ka obližnjem vrhu Kitica (452mnv), potom se spuštamo u Šljivovački potok i izlazimo na najvišu kotu na stazi – Šljivovačku glavicu (496mnv). Sa Glavice se spuštamo u selo Šljivovac oko 15:30h, gde je naš cilj, a planirano je i osveženje u vidu šumadijskog čaja i gibanice kod planinarke Mine (100 din po osobi). Dužina staze je 16km. Ukupan uspon: 670m. Ukupno spuštanje: 720m.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Sreda, 05. februar 2020.

Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

07.-09. februar 2020.
Planina Vlašić u Bosni  i Hercegovini
PD „Žeželj“, organizator Nemanja Rebić, vodič Dragan Marjanović

Mesto održavanje akcije Srebrenik, Sarajevo, Travnik, Višegrad.  U centralnoj Bosni, severno od grada Travnika nalazi se planina Vlašić. Planina je karakteristična po svojoj travnatoj visoravni u kojoj postoji više uzvišenja među kojima dominira najviši vrh planine – Paljenik 1943m. Planina je poznata i po stenovitom, gotovo vertikalnom spuštanju od oko 1000m do doline reke Lašve. Ove litice su poznate pod nazivom Paklarske Stene.

Udaljenost od Kragujevca oko 470 km. Polazak „kod Krsta“ u petak u 06:00. Planirani povratak u Kragujevac u nedelju do 21h.

Plan akcije: polazak u petak u 06:00 “od Krsta”. Autoputem i obilaznicom oko Beograda se preko Rače ulazi u Bosnu i Hercegovinu. Preko Bjeljine i Brčkog se prvo posećuje utvrđenje Srebrenik, a zatim i manastir pod Ozrenom. Nastavak puta je preko Doboja i Zenice. U smeštaj planinarski dom na Galici se stiže oko 18h. Noćenje.

U subotu je planirano da se nakon doručka, oko 8:00, prevezemo u ski-centar Babanovac. Odatle je planirano da se izvede zimski uspon na najviši vrh planine – Paljenik 1943m . U jednom pravcu udaljenost je 7km. Nakon vrha delimo se u dve grupe, jednu koja se vraća i čeka nas u objektima ski-centra, i drugu koja nastavlja planinarenje usponom na drugi vrh po visini (dodatnih 3km u jednom pravcu). Nakon sastajanja na Babanovcu, sledi povratak na Galicu prevozom. Nakon dolaska u dom “Galica” i malog odmora uveče je planirana zajednička večera sa planinarima iz Travnika.

U nedelju je planiran jutarnji uspon na Paklarske stene, pola sata u jednom pravcu. Polazak iz doma do 10h, poseta Travniku (Tvrđavi, kući Ive Andrića ili čuvenom vrelu – Plava voda), Sarajevu i Višegradu. Planirani dolazak u Kragujevac je oko 21h.

Napomena: U petak se ne planinari. U subotu se planinari oko 7-8 sati, ukupan uspon je oko 800m, U nedelju se planinari oko sat, u jutarnjim časovima – staza je kondiciono srednje težine. DOBRO PROCENITE SVOJE PSIHOFIZIČKO STANJE PRE ODLUKE DA UČESTVUJETE.

Napomene. Cena: 20 evra i 3.700 dinara. U cenu su uključeni prevoz (1.000 km), troškovi vozača, dva noćenja u planinarskom domu „Galica“ i jedna večera – u subotu. Putno-zdravstveno osiguranje (sportsko – planinarsko osiguranje) nije uključeno u navedenu cenu.

Prijave i dodatne informacije Nemanja Rebić 0643900098

. . .

Subota 08. februar 2020.
Zimski uspon na Borski Veliki krš
PSD „Crni vrh“, Bor

Udaljenost od Kragujevca 170 km. Vreme potrebno za putovanje 2h 15 min. Polazak iz Kragujevca je planiran je kod Krsta u 06:30. Planirani povratak u Kragujevac do 21:00.

Program akcije. 08:30 – 08:55 okupljanje, prijava i predaja spiska učesnika, 09:00 –  otvaranje akcije ispred Doma kulture u selu Krivelj,  09:30 –  polazak na uspon, 14:00 –  izlazak na vrh Velikog krša 1148 mnv, polazak prema Carevom selu, 17:00 –  podela zahvalnica društvima, klubovima, 17:30 –  ručak i druženje 18:00 –  zatvaranje akcije. Ukupna dužina staze je oko 12km, uspon 720 m, silazk 450 m. Kondiciono staza je srednje teška.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Subota 08. februar 2020.
Šesti uspon na  Babičku Goru „Kriva buka 1059m – Dobra voda“
PD „Trem 1810“, Donji Dušnik

Planinarsko društvo „Trem 1810“ iz Donjeg Dušnika, u okviru projekta „Zaplanjski vrhovi“, organizuje planinarsku akciju – Uspon na Krivu buku, najviši vrh Babičke gore 1059mnv.  Planinarska staza je ukupne dužine 17 km. sa visinskom razlikom 1150 m (uspon i spust) i spada u srednje teške staze- 5/10. Od sela Gornjeg Dragovlja do vrha Kriva buka u usponu je potrebno oko 3 sata i isto toliko prilikom spusta. Staza je planinska sa zemljanom podlogom i deonicama sa pešačkim putanjama i kolskim putevima kroz predivne šumske predele. Od ovog vrha do izvora Dobra voda potrebno je oko 20 minuta. Nakon kraće pauze na ovom mestu zbog okrepljenja i fotografisanja povratak je istom stazom. U školi u Gornjem Dragovlju biće organizovan besplatni ručak za sve učesnike akcije (poneti pribor za jelo) i podela zahvalnica uz zabavni program.

Program akcije: 08:00 – 08:30 okupljanje i evidentiranje učesnika kod škole u Gornjem Dragovlju. 08:30 – svečano otvaranje akcije. 08:45 – polazak na uspon. 09:00 – 12:00 uspon i izlazak na vrh Kriva buka 1059 m. 12:00 – 13:00 – dolazak u mesto Dobra voda i zadržavanje 20 min. 13:00 – 16:00 povratak u mesto okupljanja u Gornjem Dragovlju. 16:00 – 18:00 ručak za učesnike akcije, dodela zahvalnica uz zabavni program. 18:00 Završetak programa i zatvaranje akcije.

. . .

Nedelja 09. februar 2020.
Goč Ljukten Mitrovo polje
PD „Žeželj“

Polazak u 7:30h od Krsta. Dolazak preko Vrnjačke Banje na Goč kod ski staze u selu Stari Goč oko 9h, odakle počinje pešačenje ka Gočkom jezeru i vrhu Ljukten (1216m). Sa ovog vrha postoji mogućnost silaska u Mitrovo Polje (ukupno 15km) ili povratak na polaznu tačku stazom preko doline Gočke reke (ukupno 13km). Izbor staze zavisiće od vremenskih uslova na terenu. Vreme potrebno za prelazak duže staze je oko 6h sa pauzama. Uspon 515m, spuštanje 880m. Moguća poseta restoranu „Salus“ sa ribljim specijalitetima u obližnjem selu Pleše. Povratak u Kragujevac oko 19h.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Sreda, 12. februar 2020.

Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

Subota 15. februar 2020.
Sretenjski susret planinara
PD „Bukulja“, tradicionalna akcija

Okupljanje planinara je na gradskom Trgu u centru Aranđelovca od 08:30 do 9:00. U 9 časova se kreće put Orašca, gde nas čeka bogat kulturno umetnički program. Polazak iz Orašca ka vrhu Bukulje je planiran od 11:30 – 12 časova. Ovo ujedno predstavlja dužu stazu (14 km).
Kraća staza kreće iz parka Bukovičke banje i ona je dužine 7 km (od parka do vrha Bukulje i nazad).
Sretenjski susreti su lep povod da, na nama svojstven način, obeležimo ovaj praznik, a veliki broj zainteresovanih garantuje odlično druženje, kako na stazi, tako i u Planinarskoj kući na Bukulji, gde vas očekuje kafa, čaj, kuvano vino i rakija.

. . .

Nedelja 16. februar 2020.
Orovica Kablar
PD „Žeželj“

Dolazak u mesto Tučkovo, na izlazu iz klisure Ovčar-Kablar, ka Požegi. 10.00 Polazak na pešačku turu iz Tučkova (300 m), kroz zaseoke i preko Grbavice do vrha Orovica (856 m). 12.30 Zatim produžavamo grebenom do zaseoka G. Karanci (700 m), u Vrnčanima. 14.30 Spuštamo se jugozapadno, u selo Papratište, i nastavljamo povratak pored Papratiške rečice. 16.00 Dolazak u Tučkovo. (Pešačka staza može da bude  kružna, bez zahtevnih detalja, sa malim visinskim oscilacijama. Dužina staze je oko 16 km, visina koju treba savladati je oko 650 m u usponu i isto toliko u spustu.)  Vode na stazi ima na početku staze, na prvo kilometru i na 12tom kilometru u zaseoku Karanci. Ukoliko se produži prema Kablaru izlazi se na stazu 4 na Kablaru u spustu prema Domu. U tom slučaju staza je dužine 18.5 km uspon 860m, silazak 840 m.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Sreda, 19. februar 2020.

Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

Nedelja 23. februar 2020.
Brđani Savinac
PD „Žeželj“

Plan akcije: Start akcije u 07:30. Staza kreće od Radojkine kafane (kod igrališta) u Brđanima i ide naviše, kroz šumu, uz obronke brda Zrnac. Od prevoja između brda Zrnac i Ilijaka kreće uspon prema vrhu Ilijak (510mnv), gde je planirana kratka pauza. Silazak prema polju Semedraž, uz Dičinu. Dalje nastavljamo uz autoput, do semedraškog groblja, gde skrećemo levo, na zapad, i prelazimo Milisavljevića ćupriju na Dičini (pauza za doručak). Ilijak (510m) je vrh koji se nalazi pored Ibarske magistrale, na izlasku iz Gornjeg Milanovca prema Čačku. Sa njega se pruža pogled prema okolnim vrhovima – Malom Vujnu, ali i prema Ovčaru i Kablaru, Jelici u daljini. Obrastao je hrasovim šumama i kulturama crnog bora, a između njih se nalaze goleti (kamenjari) obrasle oskudnom vegetacijom. Najatraktivniji deo Ilijaka je centralni greben na kome se nalazi najviši vrh. Od centralnog grebena se u više pravaca spuštaju ostali grebeni (prema Dičini i Despotovici). Nastavljamo strmim usponom do vrha Straževica (516mnv) (kratka pauza). Povratak istim putem do Milisavljevića ćuprije. Straževica (516m) je niska planina sa dva vrha iznad 500m, koja se nalazi u graničnom delu opština Gornji Milanovac i Čačak. Obrasla je hrastovim šumama. Sam vrh je golet sa lepim pogledom na okolne visove. Staza dalje vodi uz Dičinu uzvodno (kratka pauza za fotografisanje) i odvaja desno, usponom ka vrhovima Krvavca. U prvom delu staza je strma i kamenita, potom prolazi kroz šumu i izlazi na centralnu visoravan Krvavca (555mnv), gde se nalazi vidikovac prema savinačkoj kotlini (pauza za ručak). Krvavac (555m) је vеlikо šumоvitо i rаzgrаnаtо brdо nа јužnој strаni sеlа Šаrаni, sа uzаnоm visоrаvni nа vrhu brdа. Severоzаpаdnа strаnа spuštа sе kа unutrаšnjеm dеlu sеlа, istоčnа strаnа pripаdа sеlu Sеmеdrаž, а јužnа i јugоzаpаdnа strаnа spuštајu sе dо lеvе оbаlе rеkе Dičinе. Krvаvаc је isprеsеcаn brојnim pоtоcimа izmеđu kојih sе nаlаzе kоsе i prеvојi. Krvаvаc је оd zаvršеtkа Drugоg svеtskоg rаtа imао vrlо mаlо šumskоg rаstinjа, pа su nа njеgоvim kоsаmа i dоlоvimа pаslа brојnа stаdа оvаcа i kоzа. Pоslе rаtа, pоšumlјеnе su gоlе kоsе bоrоvim sаdnicаmа kоје dаnаs činе gustu zеlеnu šumu. Nа pоčеtku Drugоg srpskоg ustаnkа, u gustој šumi оvоg brdа, bio је zbеg nаrоdа Šаrаnа i Sеmеdrаži. Stаrci, žеnе i dеcа sklоnili su sе dаlје оd putеvа kојimа је trеbаlо dа prоđе turskа vојskа, kојu је iz Bеоgrаdа vоdiо Imšir-pаšа (Ćаја-pаšа) kао pоmоć Тurcimа u Čаčku kоје su nаpаdаli srpski ustаnici. Pаšinа vојskа је u Brusnici оbаvеštеnа dа su Srbi pоstаvili zаsеdu u brđаnskој klisuri i dа nе mоžе da prođe dоlinоm Dеspоtоvicе. Ćаја-pаšа је trаžiо vоdičа kојi bi ih prеvео prеkо Sеmеdrаži, Šаrаnа i Rоžnjа dо Čаčkа. Zа vоdičа sе pоnudiо Маrkо Cаrеvić iz sеlа Vеlеrеč, s tim dа mu Тurci zа uslugu plаtе čizmu dukаtа. Тurci su sе iznеnаdа pојаvili u šumi u kојој sе nаrоd sklоniо i оdmаh nаpаli zbеg. Pоsеkli su svе kојi nisu uspеli dа umаknu dаlје u šumu. Brdо је bilо nаtоplјеnо krvlјu, pа gа је nаrоd prоzvао Krvаvаc. Ćаја-pаšа i njеgоvа vојskа stigli su u Čаčаk, а njihоvоm vоdiču Cаrеviću је, umеstо nаgrаdе, оdsеčеnа glаvа. Sa visoravni silazimo grebenom prema Dičini, odakle se makadamskim putem uz reku vraćamo prema Savincu, gde će nas čekati vozilo. Odmor u restoranu “Zapis” u Takovu. Povratak za Kragujevac oko 17:30. Dužina staze: 16km. Uspon: 700m. Spust: 650m. Vreme prolaska: oko 8 sati. Staza ima par kraćih, strmih deonica, nije pogodna za planinare nedovoljne fizičke spremnosti.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Sreda, 26. februar 2020.

Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, OŠ “Milutin i Draginja Todorović“ u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

Subota 29. februar 2020.
24 Zimski uspon na Trem
PD „Železničar“, republička akcija

Udaljenost od Kragujevca 180km. Vreme potrebno za putovanje sa pauzama, je 3h. Polazak iz Kragujevca je planiran je za 04:00 kod Krsta. Povratak u Kragujevac do 22h. Okupljanje učesnika akcije i prijava „Štabu akcije“ u školi u Donjem Dušniku. Polazak prve grupe je planiran odmah nakon svečanog otvaranja akcije ispred Doma klulture u 7 časova dok će druga grupa krenuti u 8 časova. Staza kreće iz Donjeg Dušnika (600mnv) ide kroz selo Gornji Dušnik, potom šumskom stazom do prevoja Devojački grob (1311 m/nv), grebenom Suve planine do vrha Trem (1810 mnv). Ukupna dužina staze je 26km. Nakon kraćeg zadržavanja na vrhu i fotografisanja, povratak u Donji Dušnik, gde će u Elidu biti organizovana podela toplog obroka svim učesnicima koji su se prijavili „Štabu akcije“. Cena bona za topli obrok (pasulj, hleb, salata i čaj) je 150 dinara. Neophodno je poneti sa sobom pribor za jelo. Topli obrok će se služiti do 19 časova. U 19 časova je organizovana dodela zahvalnica, pehara i zatvaranje akcije. U 17 časova biće organizovan kulturno – zabavni program.

. . .

Opšte napomene

Na akcijama mogu učestvovati planinari, članovi PSS, ili članovi inostranih klubova članova saveza priznatog od UIAA, sa urađenim lekarskim pregledom i sa uplaćenom članarinom za 2020. godinu, što potvrđuju planinarskom, članskom karticom prilikom prijave. Takođe na akciji mogu učestvovati i lica za koje je pokrenut postupak prijema u članstvo (lica koja su potpisala pristupnicu, evidencioni list i izjavu o odgovornosti da na akciju idu na sopstvenu odgovornost).

Svi učesnici akcije su dužni da potpišu izjavu o odricanju odgovornosti koju će dobiti od organizatora akcije.

Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove. (Planinarske cipele, zaštita od vetra, sunca i kiše, polar duks, kamašne, planinarski štapovi, zaštitna krema od UV zračenja, rezervna suva garderoba i laka obuća koja može ostati u prevozu do povratka sa staze, lampa sa rezervnim baterijama, pozitivno raspoloženje.) Hrana i voda iz ranca za celodnevni boravak u prirodi.

Akcije se odvijaju u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a. Svi planinari učestvuju na sopstvenu odgovornost. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2020. godinu. Vodič u skladu sa pravilnikom o izvođenju planinarskih  akcija PSS-a, zadržava pravo izmene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti. Organizator i vodič na stazi ne snose odgovornost za eventualne povrede i nesrećne slučajeve izazvane samovoljom pojedinaca, nesreće izazvane zdravstvenim problemima, kao i za nesreće izazvane pod dejstvom alkohola i drugih nedozvoljenih supstanci, ne odgovaraju za učesnike koji krenu na stazu samostalno, pre ili nakon oranizovanog polaska, kao i za učesnike koji odaberu neki drugi pravac uspona i silaska.

Sve informacije i programi u vezi sa sa aktivnostima našeg Društva, objavljenih na ovom sajtu, namenjeni su samo članovima našeg Društva i članovima planinarskih organizacija učlanjenih u Planinarski savez Srbije.

. . .

Category : Februar