Jun 2020.

. . .

Sreda, 03. jun 2020.

Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, kafe „Aleksandara“ pored Ćiftine Ćuprije u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

Subota 06. jun 2020.
Kablar za početnike
PD „Žeželj“

Udaljenost od Kragujevca 75km. Planirani polazak kod Krsta 07:30 Vreme potrebno za putovanje 1h 15 min. Planirani povratak u Kragujevac do 19h.

Plan akcije: Polazak 07:30 kod Krsta. Priprema za polazak na stazu. Polazak na stazu do 09:15.  Uspon na Kablar će biti stazom broj 3. Silazak stazom broj 4 ili 5, u zavisnosti od sastava i tempa grupe.

Dužina staze je oko 11-11.5 km. Uspon je 600 m silazak 600 m. Vreme potrebno za prelazak staze sa pauzama je oko 5,5-6h. Staze su primerene svim uzrastima i kategorijama planinara i rekreativaca. Penjenje i silazak je moguć i drugim stazama u dogovoru sa vodičem i organizatorom.

Navedene aktivnosti sprovode se u potpunosti u skladu sa protiv epidemijskim merama propisanim od strane Ministarstva omladine i sporta, kao i merama koje se tiču javnog prevoza. U skladu sa propisanim merama, svi učesnici dužni su da pri dolasku nose zaštitnu masku i rukavice.

Akontacija za akciju je 500 rsd.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Subota 06. jun 2020.
Noć punog meseca na Glediću – noćni uspon
PD „Žeželj“, vodič na stazi Dragan Marjanović

Plan akcije: polazak 06.06. od Krsta u 19 h. Laganom voznjom oko 40min. (22 km) stize se na polaznu tačku akcije u selu Dulene. Pripreme za polazak i polazak na stazu oko 20 h. Dobro uvaljanim šumskim putem idemo ka odredištu. Dolazak na odredište oko 21:20 (Dužina staze je 4,5 km, visinska razlika 300 metra). Postavljanje logora, zatim uživanje u brojanju zvezda i gledanju punog meseca. Ko želi da gleda svitanje ustajanje u 04:20, ko ne, nastavlja sa spavanjem. Do 07:00 raspremanje logora i polazak na polaznu tačku u 08:00. Dolazak do prevoza oko 09:20 povratak u Kragujevac 07.06.2020 u 11:00. Potrebno je poneti rezervnu ( toplu garderobu) baterijske lampe, šator, vreću, podmetač. Hrana iz ranca,dva litra vode. Vreme polaska i povratka može da se izmeni. Detaljan dogovor na sastanaku pred polazak.

Navedene aktivnosti sprovode se u potpunosti u skladu sa protiv epidemijskim merama propisanim od strane Ministarstva omladine i sporta, kao i merama koje se tiču javnog prevoza. U skladu sa propisanim merama, svi učesnici dužni su da pri dolasku nose zaštitnu masku i rukavice.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Nedelja 07. jun 2020.
Nebeske stolice i vodopad Jelovarnik – Kopaonik
PD „Žeželj“

Plan akcije: Polazak u 06:30 kod Krsta, dolazak u naselje Kopaonik (1720mnv) oko 09:30, uspon na Suvo Rudište (1976mnv), zatim staza vodi oko Pančićevog vrha do Nebeskih Stolica, stenovitog vrha visine oko 1900m. U blizini je i lokacija starog očuvanog crkvišta, sa koga se spuštamo ka vodopadu Jelovarnik. Akciju završavamo na prevoju Mramor u blizini naselja Brzeća oko 17h. Povratak u Kragujevac se očekuje oko 21:00. Dužine staze je oko 15km. Uspon od 350m i spuštanjem od 1400m.

Navedene aktivnosti sprovode se u potpunosti u skladu sa protiv epidemijskim merama propisanim od strane Ministarstva omladine i sporta, kao i merama koje se tiču javnog prevoza. U skladu sa propisanim merama, svi učesnici dužni su da pri dolasku nose zaštitnu masku i rukavice.

Akontacija za akciju je 500 rsd.

Prijave i dodatne informacije Nataša Cvetković 0600456492

. . .

Sreda, 10. jun 2020.

Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, kafe „Aleksandara“ pored Ćiftine Ćuprije u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

Subota 13. jun 2020.
Niševska (Svrljiška) klisura i pećina Samar
PD „Žeželj“

Udaljenost od Kragujevca 185km. Planirani polazak kod Krsta 07:00 Vreme potrebno za putovanje 2h 30 min. Planirani povratak u Kragujevac do 21:30h.

Plan akcije Kragujevac – Niš – Svrljig – selo Niševac – selo Varoš – selo Kopajkošara i nazad.

09:30 Dolazak u selo Niševac. Priprema za pešačenje. 10:00 Polazak na pešačenje kroz Niševsku (Svrljišku) klisuru punu atraktivnih vidikovca na staru prugu Svrljig – Knjaževac, klisuru Svrljiškog Timoka i okolne vrhove Svrljiških planina. Staza je duga oko 6 km i oko 300 m u usponu i silasku. Prilagođena je svim kategorijama planinara i deci. Nakon pešačenja kroz kanjon prevozimo se do sela Kopajkošara gde je planirana poseta čuvene pećine Samar koja je pored svoje lepote poznata i zbog podviga speologa Milutina Veljkovića koji se sedamdesetih godina prošlog veka upisao u Ginisovu knjigu rekorda po broju dana boravka u pećini Samar. Uspeo je da pod zemljom izdrži 464 dana. Nakon toga se obilazi prerast Samar.

Navedene aktivnosti sprovode se u potpunosti u skladu sa protiv epidemijskim merama propisanim od strane Ministarstva omladine i sporta, kao i merama koje se tiču javnog prevoza. U skladu sa propisanim merama, svi učesnici dužni su da pri dolasku nose zaštitnu masku i rukavice.

Akontacija za akciju je 500 rsd.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

13.-14. jun 2020.
Kopaonik – Kukavica i Mokra Gora – Beleg
PD „Žeželj“, organizator Nemanja Rebić

Dvodnevna akcija u kojoj se nakon uspona na Kukavicu iz pravca Semeteškog jezera stiže uveče do planinske kuće na Mokroj Gori, kod Ribarića – opština Tutin. Noćenje. Drugoga dana se planinari na Mokroj gori, vrh Beleg, a popodne sledi povratak za Kragujevac uz posetu Novom Pazaru.

Navedene aktivnosti sprovode se u potpunosti u skladu sa protiv epidemijskim merama propisanim od strane Ministarstva omladine i sporta, kao i merama koje se tiču javnog prevoza. U skladu sa propisanim merama, svi učesnici dužni su da pri dolasku nose zaštitnu masku i rukavice.

Prijave i dodatne informacije Nemanja Rebić 0643900098

. . .

Nedelja 14. jun 2020.
Kanjon Voljavice za početnike
PD „Žeželj“

Dužina staze 10.5 km, uspon 385 m, silazak 385 m.

Polazak kod Krsta 8h, povratak u Kragujevac do 18h. Udaljenost od Kragujevac 15km. Vreme potrebno za putovanje 35 min.

Navedene aktivnosti sprovode se u potpunosti u skladu sa protiv epidemijskim merama propisanim od strane Ministarstva omladine i sporta, kao i merama koje se tiču javnog prevoza. U skladu sa propisanim merama, svi učesnici dužni su da pri dolasku nose zaštitnu masku i rukavice.

Akontacija za akciju je 400 rsd.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Sreda, 17. jun 2020.

Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, kafe „Aleksandara“ pored Ćiftine Ćuprije u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

Subota 20. jun 2020.
Kosmaj – Stazama gorštaka
PD „Žeželj“

Udaljenost od Kragujevca 75 km. Vreme potrebno za putovanje 1h 30 min. Polazak kod Krsta 07:00. Planirani povratak u Kragujevac do 19:00.

Na oko par desetina kilometara od Beograda nalazi se jedna od najlepših i najpitomijih planina okruženja, Kosmaj. Ova vazdušna banja svojom visinom od 626 metara svrstava se u planine koje su idealne za porodična putovanja i vikend ture. U pitanju su predivna pitoma brda, istovremeno prekrivena bujnom vegetacijom. Strmije strane su obrasle šumom, pretežno bukovom i hrastovom, a ponegde i četinarskom. Ako se nekom od staza zaputite dublje u šumu nemojte da se iznenadite ako ugledate i srndaće, zečeve…

Plan akcije: Polazna tačka akcije je manastir Pavlovac, oko 08:30 – polazak na stazu, odakle idemo do ostataka srednjevekovnog manastira Kasteljan zatim nastavljamo šumskom stazom do  spomenika iz Prvog Svetskog rata, a ispod Belog kamena stazom stižemo do  manastira Tresije, nastavljamo dalje pored izvora Orlovac dolazimo do spomenika Kosmajskom partizanskom odredu, nastavljamo stazom  pored Oglavaka do lovačkog doma i stižemo do manastira Pavlovac koji je krajnja tačka akcije.
Najviša tačka staze je 576 mnv, a najniža 270 mnv. Dužina staze je oko 14 km. Potrebno vreme za obilazak staze je oko 5,5h hoda sa pauzama. Akcija je prilagođena svim kategorijama i uzrastima planinara. Na stazi će biti lokani vodiči. Nakon završetka akcije svraća se u kafanu „Kod Nade i Tome“.

Akontacija za akciju je 500 rsd. Rok za otkazivanje učešća 18.06. Kod otkaza učešća nakon navedenog roka, planinar je dužan da sam pronađe zamenu za učešće. U suprotnom plaća punu cenu prevoza za akciju.

Navedene aktivnosti sprovode se u potpunosti u skladu sa protiv epidemijskim merama propisanim od strane Ministarstva omladine i sporta, kao i merama koje se tiču javnog prevoza. U skladu sa propisanim merama, svi učesnici dužni su da pri dolasku nose zaštitnu masku i rukavice.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Sreda, 24. jun 2020.

Redovni sastanak PD „Žeželj“, sreda, kafe „Aleksandara“ pored Ćiftine Ćuprije u Kragujevcu sa početkom u 19:30h.

E-mail: pdzezeljkg@gmail.com
Kontakt: 0642183412
https://www.facebook.com/pg/planinarsko.zezelj/

. . .

27-28 jun 2020.
Vidovdanski noćni uspon na Rtanj
PK „Šiljak“

Staza je ukupne dužine 14,2km. Kreće se iz naselja Rtanj južnom stranom planine i za četiri sata laganog hoda stiže se do vrha Šiljak na 1560 mnv.
Program akcije: nedelja 28.06.2020.g. :do 00:15 okupljanje učesnika akcije i priprema za uspon, 00:15 otvaranje akcije, 00.30 polazak na uspon južnom stranom, 04:30 izlazak na vrh i posmatranje izlaska sunca, 05:00 – 08:00 vreme predviđeno za boravak na vrhu planine, 8:00 11:00 – silazak južnom stranom u naselje Rtanj.
Ishrana: Posilasku u naselje Rtanj organizator akcije obezbeđuju doručak za sve učesnike. Oprema: adekvatna obuća, voda, rezervna garderoba, (poželjno i kabanica), naočare za sunce, zaštitna krema za sunce, overena planinarska i zdravstvena knjižica.

Akontacija za akciju je 500 rsd. Rok za otkazivanje učešća 25.06. Kod otkaza učešća nakon navedenog roka, planinar je dužan da sam pronađe zamenu za učešće. U suprotnom plaća punu cenu prevoza za akciju.

Navedene aktivnosti sprovode se u potpunosti u skladu sa protiv epidemijskim merama propisanim od strane Ministarstva omladine i sporta, kao i merama koje se tiču javnog prevoza. U skladu sa propisanim merama, svi učesnici dužni su da pri dolasku nose zaštitnu masku i rukavice.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Nedelja 28. jun 2020.
Vidovdanski uspon na Rtanj
PD „Žeželj“

Rtanj je planina koja se nalazi u istočnoj Srbiji i predstavlja prirodni fenomen kraškog reljefa. Planina se naglo izdiže iz ravnice i završava skoro potpuno pravilnom krečnjačkom piramidom. Najviši tačka Rtnja je vrh Šiljak visine 1561 mnv. Zbog svog specifičnog izgleda, u vezi Rtnja se ispredaju razne legende, a neki naučnici pokušavaju da dokažu da je nekada zaista bio piramida. Rtanj je jedna od najomiljenijih planinarskih destinacija u Srbiji. Ova planina privlači planinare tokom cele godine, kako početnike tako i iskusne planinare koji se ovde kondiciono pripremaju za ozbiljnije uspone po svetu. Do vrha je moguće doći obeleženim stazama sa različitih strana, čak i bez pomoći vodiča. Boravak na vrhu pruža nezaboravan ugođaj. Pri dobroj vidljivosti sa Rtnja moguće je videti planine sa kraja na kraj Srbije. Na samom vrhu Šiljak, nalaze se ostaci kapele koju je sagradila Greta Minh 1934. godine u čast pokojnog muža Juliusa Minha, tadašnjeg vlasnika rudnika uglja u podnožju Rtnja. Materijal za isgradnju kapele dopreman je do vrha na magarcima, a u izgradnji u učestvovali radnici tadašnjeg rudnika. Kapelu su minirali i srušili vandali devedesetih godina prošlog veka, verujući da se u njoj nalazi skriveno blago. Planina Rtanj je popularna i po lekovitim travama koje rastu na padinama ove planine i od kojih se pravi popularni Rtanjski čaj. Sva voda sa većih visina sliva se u podnožje planine kroz veliki broj šupljina unutar same planine, a koje su odlika kraškog reljefa, pa se zato u podnožu nalazi velik broj izvora pijaće vode.

Udaljenost od Kragujevca 120km. Vreme potrebno za putovanje 90-120 min sa pauzama. Planirani polazak iz Kragujevca je planiran za 07h kod Krsta. Planirani povratak u Kragujevac je do 20h.

Program akcije: Polazak 07h iz Kragujevca. Dolazak do motela „Balašević“ na putu Zaječar-Paraćin do 08:15. Pauza za kafu. 09:00  polazak autobusom do separacije Mirovo za one koji idu na vrh severnom stranom planine, odnosno do naselja Rtanj za one koji idu južnom stranom planine. 09:15 polazak na uspon severnom stranom. 09:30 polazak na uspon južnom stranom iz naselja Rtanj. 13:00-14:00 izlazak na vrh severne i južne grupe. 16:00-17:00 silazak u naselje Rtanj, južnom stranom. Vode na stazi nema, tako da je potrebno poneti 1,5-2l vode u rancu. Dužina staze ako se kreće sa severne strane je 12 km., visinska razlika +1200m, -955m. Dužina staze ako se kreće sa južne strane je 13 km., visinska razlika +956m, -956m.

Akontacija za akciju je 500 rsd. Rok za otkazivanje učešća 25.06. Kod otkaza učešća nakon navedenog roka, planinar je dužan da sam pronađe zamenu za učešće. U suprotnom plaća punu cenu prevoza za akciju.

Navedene aktivnosti sprovode se u potpunosti u skladu sa protiv epidemijskim merama propisanim od strane Ministarstva omladine i sporta, kao i merama koje se tiču javnog prevoza. U skladu sa propisanim merama, svi učesnici dužni su da pri dolasku nose zaštitnu masku i rukavice.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442

. . .

Opšte napomene

Na akcijama mogu učestvovati planinari, članovi PSS, ili članovi inostranih klubova članova saveza priznatog od UIAA,  sa uplaćenom članarinom za 2020. godinu, što potvrđuju planinarskom, članskom karticom prilikom prijave. Takođe na akciji mogu učestvovati i lica za koje je pokrenut postupak prijema u članstvo (lica koja su potpisala pristupnicu, evidencioni list i izjavu o odricanju odgovornosti ).

Svi učesnici akcije su dužni da potpišu izjavu o odricanju odgovornosti koju će dobiti od organizatora akcije.

Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove. (Planinarske cipele, zaštita od vetra, sunca, kiše, snega, polar duks, kamašne, planinarski štapovi, zaštitna krema od UV zračenja, rezervna suva garderoba i laka obuća koja može ostati u prevozu do povratka sa staze, lampa sa rezervnim baterijama, pozitivno raspoloženje.) Hrana i voda iz ranca za celodnevni boravak u prirodi.

Akcije se odvijaju u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a. Svi planinari učestvuju na sopstvenu odgovornost. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2020. godinu. Vodič u skladu sa pravilnikom o izvođenju planinarskih  akcija PSS-a, zadržava pravo izmene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti. Organizator i vodič na stazi ne snose odgovornost za eventualne povrede i nesrećne slučajeve izazvane samovoljom pojedinaca, nesreće izazvane zdravstvenim problemima, kao i za nesreće izazvane pod dejstvom alkohola i drugih nedozvoljenih supstanci, ne odgovaraju za učesnike koji krenu na stazu samostalno, pre ili nakon oranizovanog polaska, kao i za učesnike koji odaberu neki drugi pravac uspona i silaska.

Sve informacije i programi u vezi sa sa aktivnostima našeg Društva, objavljenih na ovom sajtu, namenjeni su samo članovima našeg Društva i članovima planinarskih organizacija učlanjenih u Planinarski savez Srbije.

. . .

Category : Jun