Avgust 2022.


Saopštenje planinarskog saveza Srbije

Planinarima, osnovnim organizacijama PSS, teritorijalnim planinarskim savezima u Srbiji

SAOPŠTENJE PLANINARSKOG SAVEZA SRBIJE
Povodom nesrećnih slučajeva na planinama tokom jula 2022.

Tokom jula ove kalendarske godine bili smo suočeni sa više nesrećnih slučajeva u planini sa tragičnim ishodom kao i sa nekoliko incidenata u kojima je došlo do povređivanja planinara.

Planinarski savez Srbije sa pažnjom prati brojne i masovne aktivnosti u planini koje su uobičajene u letnjem periodu i izražava tugu i zabrinutost zbog činjenice da smo u kratkom vremenskom periodu izgubili nekoliko naših članova.

Nadležna Komisija za prevenciju i bezbednost, Komisija za izdavanje, obnavljanje i oduzimanje dozvole za rad sportskim stručnjacima PSS, Služba vodiča PSS, Upravni odbor PSS i Veće časti rešeni su da preduzmu sve raspoložive mere kako bismo prekinuli lanac nesrećnih slučajeva koji su nas sve potresli.

Pristupili smo hitnoj izmeni Pravilnika o bezbednom izvođenju planinarskih akcija kako bismo omogućili nadležnim telima da po hitnom postupku oduzimaju dozvole za rad i sprovode sankcije nad onim sportskim stručnjacima koji krše propise o bezbednosti.

Pozivamo osnovne planinarske organizacije da pažljivo planiraju svoje aktivnosti i da ih prilagode zdravstvenom stanju, nivou obučenosti, fizičkoj pripremljenosti i opremljenosti učesnika.

Pozivamo sportske stručnjake i planinske vodiče PSS da delatnost sprovode u skladu sa svojim kompetencijama, zvanjem, odnosno dozvolom za rad koju poseduju, da poštuju ograničenje broja učesnika u planinarskoj aktivnosti, naročito tamo gde treba primenjivati tehnička sredstva (užad, cepine, dereze, ferata set, pojas itd), a ako je grupa veća da se ne ustručavaju od angažovanja pomoćnih vodiča na akciji u skladu sa preporukama Službe.

Pre svega pozivamo članove planinarske zajednice da se prijavljuju na planinarske akcije u skladu sa svojim psihofizičkim mogućnostima, obučenošću i iskustvom, da prilikom realizacije planinarskih aktivnosti obrate pažnju na poštovanje bezbednosnih procedura i da ni u jednom trenutku ne zaborave da su zdravlje i život važniji od ostvarivanja planiranih rezultata. Takođe pozivamo članove planinarske zajednice da ne idu na akcije sa udruženjima koja nisu članice Planinarskog saveza Srbije.

Podsećamo da se na sajtu PSS mogu pronaći materijali za sprovođenje osnovne planinarske obuke, pravilnici koji regulišu planinarske aktivnosti, registri planinarskih terena i osnovne smernice za bezbedno planinarenje. Još jednom nas podsećamo na osnovne preporuke:

OPŠTE PREPORUKE PSS PLANINARIMA ZA BORAVAK I KRETANJE U PLANINAMA

  1. Preporuka Planinarskog saveza Srbije je da u planinu ne krećete sami. Grupa treba da broji minimalno tri člana.
  2. Isplanirajte svoju aktivnost.
  3. Ukoliko prvi put idete u taj rejon ili na tu planinarsku stazu, kontaktirajte lokalno planinarsko društvo.
  4. Proverite vremensku prognozu.
  5. Ponesite dovoljno vode i hrane za celodnevnu aktivnost + nešto u rezervi što ćete samo „prošetati u rancu“.
  6. Ponesite komplet za pružanje prve pomoći u skladu sa svojim znanjem u pružanju prve pomoći
  7. Ponesite čeonu lampu.
  8. Obavestite nekoga od prijatelja/rodbine o svojim planovima i aktivnostima, pomenite im planiranu putanju.
  9. Napunite telefon pre polaska na aktivnost i štedite bateriju.
  10. Memorišite broj Gorske službe spasavanja – 062 46 46 46.

28.7.2022.
Iso Planić
predsednik PSS


Obaveštenje

U periodu 31.07 do 03.08.2022. zbog odžavanja međunarodnog kampa, korišćenje planinarskog doma, dvorišta i trema u Adžinim Livadama neće biti moguće od strane planinara i trećih lica.


07.08. Kanjon reke Minuše, PD Žeželj

*Akcija se odlaže zbog nemogućnosti bezbednog prolaska stazom


07. avgust 2022.
Ješevac od Vrbave
PD Žeželj

Polazak u 7:30 sopstvenim prevozom od Krsta ka selu Grabovica kod Gornjeg Milanovca. Pešačka tura počinje sa vrha sela (600mnv), spuštamo se u Grabovičku reku i izlazimo na vrh Treska (736mnv). Sa ovog vrha nastavljamo preko Savićevice (711mnv) ka Crnom vrhu (902m) koji je najviša kota planine Ješevac. Posle odmora na vrhu, krećemo preko Klikova nazad ka Grabovici. Dužina staze je oko 15km.

Prijave i dodatne informacije Raša Perović 0642183412


13. avgust 2022.
Stazama Stare planine-Dupljak
Planinarski savez Timočkog regiona

Polazak kod Krsta u 5h. Udaljenost od Kragujevca 240km. Vreme potrebno za putovanje do 4h sa jednom pauzom. Planirani povratak u Kragujevac do 22h.

Do 09:15 – okupljanje učesnika akcije kod restorana“Plaža“ na ski stazi „Sunčana dolina“udaljen oko 500m od planinarskog doma „Babin zub“, 09:30 – svečano otvaranje akcije, 09:40 – polazak na uspon za Dupljak, 09:50 – polazak na uspon oko Babinog zuba, 12:30-13:00 – povratak učesnika na stazi „Babin zub“, 13:15 -14:00 – izlazak i boravak na vrhu Dupljak, 14:00 – Povratak sa vrha Dupljak, 16:45- 17:15- silazak sa vrha Dupljak, 17:30 – dodela zahvalnice i zatvaranje akcije.

Opis staza:

Staza 1. „Babin zub“. Staza je kružna, ide oko kamene stene Babin zub 1758 mnv i vidikovca, sa polaskom i dolaskom kod restorana „Plaža“ 1580 mnv ukupne dužine oko 5 km i visinskom razlikom 180m.

Staza 2. „Dupljak“ ukupne dužine 17.5km i visinskom razlikom 452m sa polaskom kod restorana „Plaža“i povratkom istom stazom.
Dupljak 2032 mnv je nešto niži od Midžora i jedini viši vrhovi od 2000 mnv Stare planine na teritoriji Srbije sa koga se pruža prelep pogled na sam Midžor.

Uspon je u prvom delu je kolski put i isti je kao i onom ka Midžoru. Obilazi se Žarkova čuka-1850 mnv sa leve strane i produžava ka Tupanaru. Na označenoj raskrsnici ispod Tupanara skreće se levo na stazu koja preko Vučje jame 1789 mnv obrasle klekom i kamenitim završnim delom stiže se do vrha Dupljak.


14.08. Cer Tragom drugog prekobrojnog puka,  PSD Cer


Sreda 17. avgust 2022.
Redovni sastanak PD Žeželj

Kafe Aleksandra kod Ćiftine ćuprije (velika sala), Kragujevac, sa početkom u 19:30.

pdzezeljkg@gmail.com https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/ https://www.instagram.com/pdzezelj/ 064 218 34 12


19-21.08. Durmitor (CG), PD Žeželj

*Akcija se odlaže zbog organizacionih problema


*Akcija se odlaže zbog najavljenih vremenskih nepogoda koje bi uticale na bezbednost učesnika na stazi.

Nedelja 21. avgust 2022.
Jezero Rovni i vidikovac Velika stena, manastir Ćelije i kanjon reke Gradac
PD Žeželj, vodič na stazi Nataša Cvetković

Plan akcije. Polazak na akciju 06h kod Krsta. Idemo preko G. Milanovca,  Ljiga i Lajkovca.  Vreme potrebno za putovanje je oko 3h sa pauzom. Obilazimo vidikovac Velika stena na jezeru Rovni. Dužina staze je oko 3km u oba pravca. Prebacujemo se  autobusom do kanjona reke Gradac. Staza vodi do manastira Ćelije. Dužina staze je oko 12km. Moguće je i da prvo prođemo kroz kanjon a nakon toga vidikovac u zavisnosti od grupe. Staza nije zahtevna i prihvatljiva je za sve uzraste i kategorije planinara. Na dva ili tri mesta prelazimo reku Gradac, vodostaj reke nije veliki (poneti papuče ili obuću za vodu, ili prelazimo bosonogi). U dogovoru sa grupom napravićemo pauzu u nekom etno restoranu. Planirani povratak u Kragujevac u večernjim satima. 


Sreda 24. avgust 2022.
Redovni sastanak PD Žeželj

Kafe Aleksandra kod Ćiftine ćuprije (velika sala), Kragujevac, sa početkom u 19:30.

pdzezeljkg@gmail.com https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/ https://www.instagram.com/pdzezelj/ 064 218 34 12


*Akcija se odlaže zbog nedovljnog broja prijavljenih

25-28.08. Prenj (BiH), PD Žeželj, Nebojša Spasić

Prijave i dodatne informacije Nebojša Spasić 0603456666


Nedelja 28. avgust 2022.
Jezero Rovni i vidikovac Velika stena, manastir Ćelije i kanjon reke Gradac
PD Žeželj, vodič na stazi Nataša Cvetković

Plan akcije. Polazak na akciju 06h kod Krsta. Idemo preko G. Milanovca,  Ljiga i Lajkovca.  Vreme potrebno za putovanje je oko 3h sa pauzom. Obilazimo vidikovac Velika stena na jezeru Rovni. Dužina staze je oko 3km u oba pravca. Prebacujemo se  autobusom do kanjona reke Gradac. Staza vodi do manastira Ćelije. Dužina staze je oko 12km. Moguće je i da prvo prođemo kroz kanjon a nakon toga vidikovac u zavisnosti od grupe. Staza nije zahtevna i prihvatljiva je za sve uzraste i kategorije planinara. Na dva ili tri mesta prelazimo reku Gradac, vodostaj reke nije veliki (poneti papuče ili obuću za vodu, ili prelazimo bosonogi). U dogovoru sa grupom napravićemo pauzu u nekom etno restoranu. Planirani povratak u Kragujevac u večernjim satima. 

Prijave i dodatne informacije Nataša Cvetković 0600456492


27-28. 08. Uspon na Karpate, visokogorska sekcija, Nemanja Rebić

Prijave i dodatne informacije Nemanja Rebić 0643900098


Sreda 31. avgust 2022.
Redovni sastanak PD Žeželj

Kafe Aleksandra kod Ćiftine ćuprije (velika sala), Kragujevac, sa početkom u 19:30.

pdzezeljkg@gmail.com https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/ https://www.instagram.com/pdzezelj/ 064 218 34 12


. . .

Opšte napomene

Na akcijama mogu učestvovati planinari, članovi PSS, ili članovi inostranih klubova članova saveza priznatog od UIAA, sa urađenim lekarskim pregledom i sa uplaćenom članarinom za 2022. godinu, što potvrđuju planinarskom, članskom karticom prilikom prijave. Takođe na akciji mogu učestvovati i lica za koje je pokrenut postupak prijema u članstvo (lica koja su potpisala pristupnicu, evidencioni list i izjavu o odgovornosti da na akciju idu na sopstvenu odgovornost).

Organizator i vodič imaju diskreciono pravo da u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a ne povedu sve prijavljene učesnike na akciju.

Svi učesnici akcije su dužni da potpišu izjavu o odricanju odgovornosti koju će dobiti od organizatora akcije.

Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove. (Planinarske cipele, zaštita od vetra, sunca i kiše, polar duks, kamašne, planinarski štapovi, zaštitna krema od UV zračenja, rezervna suva garderoba i laka obuća koja može ostati u prevozu do povratka sa staze, lampa sa rezervnim baterijama, pozitivno raspoloženje.) Hrana i voda iz ranca za celodnevni boravak u prirodi.

Akcije se odvijaju u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a. Svi planinari učestvuju na sopstvenu odgovornost. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2022. godinu. Vodič u skladu sa pravilnikom o izvođenju planinarskih  akcija PSS-a, zadržava pravo izmene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti. Organizator i vodič na stazi ne snose odgovornost za eventualne povrede i nesrećne slučajeve izazvane samovoljom pojedinaca, nesreće izazvane zdravstvenim problemima, kao i za nesreće izazvane pod dejstvom alkohola i drugih nedozvoljenih supstanci, ne odgovaraju za učesnike koji krenu na stazu samostalno, pre ili nakon oranizovanog polaska, kao i za učesnike koji odaberu neki drugi pravac uspona i silaska.


Na osnovu Zakona o turizmu i Službenog glasnika RS, br. 17/2019, putovanje je samo za planinare koji imaju planinarsku karticu Planinarskog saveza Srbije sa overenom markicom za tekuću godinu i planinarska akcija se organizuje u skladu sa statutom PD „Žeželj“.

Sve informacije i programi u vezi sa sa aktivnostima našeg Društva, objavljenih na ovom sajtu, namenjeni su samo članovima našeg Društva i članovima planinarskih organizacija učlanjenih u Planinarski savez Srbije.


Category : Avgust