Februar 2023.


Na osnovu člana 30. stav 4. Statuta Planinarskog društva „Žeželj“ i odluke Upravnog odbora Društva od 22. februara 2022. g. sazivam
REDOVNU GODIŠNJU SEDNICU SKUPŠTINE PD „ŽEŽELj“
i predlažem sledeći
DNEVNI RED
1. Otvaranje sednice Skupštine i izbor radnih tela Skupštine
• Radno predsedništvo
• Verifikaciona komisija
• Zapisničar
• Overači zapisnika
2. Izveštaj verifikacione komisije
3. Usvajanje Dnevnog reda
4. Usvajanje Poslovnika o radu Skupštine
5. Izveštaji o radu organa Društva za period 01.01-31.12.2022g.
Upravnog odbora
Nadzornog odbora
Izveštaj načelnika akcija
Finansijski izveštaj Društva za 2022.g.
Izveštaj veća časti
Izveštaj o radu planinarskog doma
Izveštaj o radu tima za rad sa mladima

6. Diskusija o podnetim izveštajima i njihovo usvajanje
7. Razmatranje i usvajanje predloga Programa rada Društva za period 2023.godine
8. Dodela zahvalnica istaknutim pojedincima i ustanovama

Sednica će se održati u sredu 01. marta 2023.g. u holu OŠ „Milutin i Draginja Todorović, sa početkom u 20.00 časova.

Predsednik
Radojica Perović s.r.


Plan akcija PD Žeželj za 2023. možete videti na linku Plan akcija PD Žeželj

Članovi koji nisu uplatili članarinu do 31.01.2023. godine po uputstvu PSS-a od 01.02.2023.godine neće moći da učestvuju na akcijama dok ne uplate članarinu. Odgovornost prema PSS-u za njih snosi organizator akicije i vodič na akciji koji ih je poveo na akciju.


Hiking through Landscapes, History and Culture German-Serbian Mountaineering-Exchange

Invitation to participate in the international camp The camp for young people between the ages of 18-30 will be held on mount Tara in the Rastište mountain lodge, in the period of 08.09-20.08.2023. Participants of the camp are German and Serbian teams with 12 participants each. The language of communication is English. If you are interested in it, if you see yourself at the camp and are ready for teamwork, contact us.
More details
Voja Milić
Tel/Viber/WhatsApp 0642774442
E-mail pdzezeljkg@gmail.com

Sreda 01. februar 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com, https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/, https://www.instagram.com/pdzezelj/, 064 218 34 12


Nedelja 05. februar 2023.
Jelica – Gradina
Zajednička akcija PD Žeželj i PD Kablar, organizatori Dragana Baralić i Voja MIlić

Polazak kod „Krsta“ 07:15, prevoz staje kod Zvezde i na Grošničkoj stanici. Polazak na stazu do 08:30. Staza: Manastir Blagoveštenje (Trnava) – Crkveni do – Rudine (Torovi) – kolskim putem do lokaliteta Gradina (846).  Dužina staze: do 18km koja se može skratiti. Uspon/silazak: oko 650m. Vreme potrebno da se pređe staza je 6-6,5h hoda.

Napomene. Članovi koji nisu uplatili članarinu za 2023. godinu neće moći da učestvuju na akciji. Molim da se ne prijavljuju članovi sa posebnim prohtevima, nervozni, nespremni na kompromise, koji sve podređuju ličnom komforu i nemaju osećaj za potrebe drugih planinara.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić Tel/Viber/WhatsApp 0642774442


Sreda 08. februar 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com, https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/, https://www.instagram.com/pdzezelj/, 064 218 34 12


Subota 11. februar 2023.

Zimski uspon grebenom Velikog krša 1148mnv
PSD „Crni vrh“, Bor

Polazak iz Kragujevca u 05h. Plan akcije: 07:30–08:00 okuplјanje, prijava i predaja spiska  učesnika, 08:00 otvaranje akcije ispred Doma kulture u selu Krivelј, 08:15–polazak prevozom na početak uspona, Carevo selo, 08:45 početak uspona, 15:30 izlazak na vrh Velikog krša 1148 mnv, 17:00 silazak do Carevog sela i polazak prema Krivelјu.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić Tel/Viber/WhatsApp 0642774442


Nedelja 12. februar 2023.
Sretenjski susreti planinara na Žaračkoj planini
PD „Radočelo“, TA, organizator ispred PD „Žeželj“ Voja Milić
Polazak kod „Krsta“ 06:00, prevoz staje kod Zvezde i na Grošničkoj stanici.  Plan akcije 08:30-09:00 okupljanje planinara u Spomen parku u centru Ušća. 09:00 početak akcije i polazak na stazu kroz naselje Mladenovići preko sela Seoci. 13:00 planiran izlazak na najviši vrh  Bandera 1051mnv. 16:00 završetak akcije. Podaci o stazi. Staza je kružna dužine oko 14 km, spada u srednje lake staze, sa usponom od 713 mnv.
Napomene. Članovi koji nisu uplatili članarinu za 2023. godinu neće moći da učestvuju na akciji. Molim da se ne prijavljuju članovi sa posebnim prohtevima, nervozni, nespremni na kompromise, koji sve podređuju ličnom komforu i nemaju osećaj za potrebe drugih planinara.

Prijave za akciju su do četvrtaka 09.02.2023.  zbog rezervacije prevoza. Dodatne informacije Voja Milić Tel/Viber/WhatsApp 0642774442


Sreda 15. februar 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj
Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com, https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/, https://www.instagram.com/pdzezelj/, 064 218 34 12


15-18. februar 2023. Belasica i Falakro – Grčka
PD Žeželj, visokogorska sekcija, organizator Nemanja Rebić


Nedelja 19. februar 2022.
Trešnjevak zimska bajka
PD Žeželj

*Akcija se odlaže zbog najavljene hajke na vukove na terenu sela Dulene i Trešnjevaka


Nedelja 19. februar 2022.
Klisura Vrnčanske reke Orovica Vlasenac
PD Žeželj

Polazak kod Krsta u 7:30. Udaljenost od Kragujevca 90 km. Vreme potrebno za putovanje 1h 15min. Dužina staze je oko 14 kilometara.  Prelazi se za 5-5.5h laganog hoda. Ukupni uspon/silazak oko 550mnv. Početna tačka akcije je selo Tučkovo nakon Ovčarsko-kablarske klisure. Planirani povratak u Kragujevac oko 19h.

Prijave za akciju su do četvrtaka 09.02.2023.  zbog rezervacije prevoza. Dodatne informacije Voja Milić Tel/Viber/WhatsApp 0642774442


Sreda 22. februar 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj
Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

Subota 25. februar 2023.
27. zimski uspon na Trem
PK “Železničar” Niš

07.00 Svečano otvaranje akcije ispred doma kulture (600 mnv). Po otvaranju kreće prva grupa vodiča na stazu. U skladu sa merama bezbednosti, preporuka organizatora je da svaki učesnik ili grupa učesnika krene na stazu odmah po prijavljivanju, a nakasnije do 08:00 časova. Polazak na uspon. Staza kreće iz sela Donji Dušnik, kroz selo Gornji Dušnik a onda šumskom stazom po prevoja Devojački grob (1310 mnv). Dalje se ide grebenom Suve planine sve do vrha Trem (1810mnv). Povratak istom stazom do sela Donji Dušnik. Ukupna dužina staze je 20 km sa visinskom razlikom od 1400 mnv u usponu i isto toliko u silasku i spada u zahtevne. Nije preporučljiva planinarima sa slabijom fizičkom kondicijom. Za sve učesnike akcije neophodna je odeća i obuća za zimske uslove (ranac 25-30l, voda 2-3l, duboke planinarske cipele, kapa, rukavice, naočare i krema za sunčanje, polar, jakna, štapovi…) Dereze su poželjne.

Prijave za akciju su do četvrtaka 23.02.2023.  zbog rezervacije prevoza. Dodatne informacije Voja Milić Tel/Viber/WhatsApp 0642774442


Nedelja 26. februar 2023.
Poslonske planine od manastira Sv. Roman preko Varnice do Ražnja
PD Žeželj, Cvetković/Milić

Poslonske planine, pitomo pobrđe, nalaze se zapadno od Ražnja, uz desnu obalu Južne Morave, u području od sela Maletina do Pojata i Stalaća. Naziv dolazi od sela Poslon koje se nalazi u srcu ovog pobrđa. Najviši vrh Poslonskih planina je Cerovačka vetrenja sa 491 m nadmorske visine. Južna Morava razdvaja Poslonske planine od Mojsinjske gore. Mojsinjska gora i Poslonska gora mesto su gde je bilo izgrađeno puno crkava i manastira, pa se naziva i „srpska Sveta Gora“. Ovo područje bilo je važno i za razvitak pismenosti, školovanja i duhovnosti kroz istoriju. Na Poslonskim planinama najpoznatiji manastir je Svetog Romana, u čijem dvorištu je pokopano i srce pukovnika Nikojala Nikolajeviča Rajevskog, stradalog kod sela Gornji Adrovac u rusko-turskom ratu 1876.godine, a koji je poslužio kao inspiracija Lavu Tolstoju za lik grofa Alekseja Kiriloviča Vronskog u romanu „Ana Karenjina“. Manastir Svetog Romana jedan je od najstarijih manastira u Srbiji. Izgrađen je još krajem 9.veka, a u 14.veku u manastiru je živeo i Sveti Roman Sinait, sledebenik solunskog sveca Grigorija Palame. Mošti Svetog Romana pohranjene su u manastiru, a u manastirskom dvorištu nalazi se i izvor lekovite vode. Zbog svega ovoga ovaj manastir je jedan od najposećenijih u Srbiji, a zbog sahranjenog srca pukovanika Rajevskog, u manastir redovno dolaze i Rusi i Belorusi.

Poslonske planine uglavnom su obrasle gustom šumom i isprepletane su lako prohodnim stazama i putevima. Na nekoliko mesta, postoje izvanredni vidikovci, odakle se uprkos maloj visini ovog područja, može videti nadaleko – celo Pomoravlje, planine Goč, Željin, Kopaonik. Naša akcija počeće kod manastira Svetog Romana. Dalje se krećemo ka severu i severoistoku, prema vrhu Cerovačka vetrenja, uzvišenju Varnica, odakle staza skreće i spušta ka Ražnju. Na Cerovačkoj vetrenji, na Varnici i kod „lovačke kuće“ predviđene su pauze. Po silasku u Ražanj, napravićemo pauzu. Ova akcija je lagana, pogodna za planinare i rekreativce svih uzrasta i kategorija. Staza od manastira Sveti Roman do Ražnja je prohodna i dobro obeležena.

Polazak kod Krsta u 08:00h. Udaljenost od Kragujevca 110 km. Vreme potrebno za putovanje 1h 15min. Dužina staze je oko 16 kilometara. Planirani povratak u Kragujevac do 19h.

Prijave za akciju su do četvrtaka 23.02.2023.  zbog rezervacije prevoza. Dodatne informacije Voja Milić Tel/Viber/WhatsApp 0642774442


Nedelja 26. februar 2023.Drača (Akcija za decu i roditelje)
PD „Žeželj“


Opšte napomene

Na akcijama mogu učestvovati planinari, članovi PSS, ili članovi inostranih klubova članova saveza priznatog od UIAA, sa urađenim lekarskim pregledom i sa uplaćenom članarinom za 2023. godinu, što potvrđuju planinarskom, članskom karticom prilikom prijave. Takođe na akciji mogu učestvovati i lica za koje je pokrenut postupak prijema u članstvo (lica koja su potpisala pristupnicu, evidencioni list i izjavu o odgovornosti da na akciju idu na sopstvenu odgovornost).

Članovi koji ne uplate članarinu do 31.01.2023. godine po uputstvu PSS-a od 01.02.2023.godine neće moći da učestvuju na akcijama dok ne uplate članarinu. Odgovornost prema PSS-u za njih snosi organizator akicije i vodič na akciji koji ih je poveo na akciju.

Svi učesnici akcije su dužni da potpišu izjavu o odricanju odgovornosti koju će dobiti od organizatora akcije.

Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove. (Planinarske cipele, zaštita od vetra, sunca i kiše, polar duks, kamašne, planinarski štapovi, zaštitna krema od UV zračenja, rezervna suva garderoba i laka obuća koja može ostati u prevozu do povratka sa staze, lampa sa rezervnim baterijama, pozitivno raspoloženje.) Hrana i voda iz ranca za celodnevni boravak u prirodi.

Akcije se odvijaju u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a. Svi planinari učestvuju na sopstvenu odgovornost. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2022. godinu. Vodič u skladu sa pravilnikom o izvođenju planinarskih  akcija PSS-a, zadržava pravo izmene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti. Organizator i vodič na stazi ne snose odgovornost za eventualne povrede i nesrećne slučajeve izazvane samovoljom pojedinaca, nesreće izazvane zdravstvenim problemima, kao i za nesreće izazvane pod dejstvom alkohola i drugih nedozvoljenih supstanci, ne odgovaraju za učesnike koji krenu na stazu samostalno, pre ili nakon oranizovanog polaska, kao i za učesnike koji odaberu neki drugi pravac uspona i silaska.


Na osnovu Zakona o turizmu i Službenog glasnika RS, br. 17/2019, putovanje je samo za planinare koji imaju planinarsku karticu Planinarskog saveza Srbije sa overenom markicom za tekuću godinu i planinarska akcija se organizuje u skladu sa statutom PD „Žeželj“. Prema Zakonu o turizmu (član 86, stav 4) za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.

Sve informacije i programi u vezi sa sa aktivnostima našeg Društva, objavljenih na ovom sajtu, namenjeni su samo članovima našeg Društva i članovima planinarskih organizacija učlanjenih u Planinarski savez Srbije.


Category : Februar