April 2023.


Obaveštenje

U periodu 27.03 do 03.04.2023. zbog odžavanja međunarodnog kampa, korišćenje planinarskog doma, dvorišta i trema u Adžinim Livadama neće biti moguće od strane planinara i trećih lica.


*Akcija će biti realizovana u drugom terminu

02.04. Čukar Brezanski (Akcija za decu i roditelje) PD Žeželj


Nedelja 02. april 2023.
Velika planinska trka 2023 – Jelica

PD „Kablar“, RA

Plan akcije 08.30 – 09.00 – Okupljanje i prijavljivanje učesnika akcije ispred Mesne zajednice sela Ježevica. 09.00 – Svečano otvaranje akcije, a nakon toga polazak na stazu po izboru; 15.00 – 16.00 – Povratak sa obe staze do Mesne zajednice Ježevica, 150 m od Manastira Ježevica; 16.00 – 17.00 – Druženje planinara uz tradicionalni planinarski ručak; 17.00 – 17.30 – Podela zahvalnica i svečano zatvaranje akcije.

Duža staza: Manastir Ježevica – „Eko staza“ – Crna stena (929mnv) – Manastir Ježevica Dužina staze: oko 15 km, oko 800 m kumulativnog uspona. Staza vodi lokalnim putem od Manastira Ježevica, uz lagan ali konstantan uspon ka Grujinim livadama, sa prelascima na šumske puteve i staze. Pred sam kraj kretanje vencem Jelice, uz pauzu kod novog vidikovca i najvišeg vrha Jelice – Crna stena na 929 mnv, gde se nalazi i prirodni vidikovac. Veća pauza za fotografisanje. Sa vrha spuštanje šumskom stazom kroz atare sela Banjica ka selu Ježevica i početnoj tačci, Manastiru Ježevica.

Kraća staza: Manastir Ježevica – „Eko staza“ – Manastir Ježevica. Dužina staze: oko 10 km, oko 500 m kumulativnog uspona. Staza vodi kolskim putem od Manastira Ježevica do ulaska u „Eko stazu“. Uz nekoliko laganih i kratkih uspona šumskim putevima i stazama se prolazi kroz atare sela Banjica. Svo vreme se pruža pogled na atare sela Ježevica, Zablaće i Banjica. Pauza kod lovačke kućice i povratak šumskom stazom do početne tačke, Manastira Ježevica.

Na odabrane staze poneti dovoljno vode za čitav uspon i povratak (preporuka je da svako ponese najmanje po 1,5 l vode). Ishrana na stazi je u sopstvenoj režiji (ishrana „iz ranca“). Po završetku akcije organizator je za sve učesnike obezbedio obrok (pasulj: posna i mrsna opcija, hleb i salata), po ceni od 400,00 dinara. Pribor za jelo je obezbeđen, tako da nema potrebe da učesnici nose sopstveni.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442


*Akcija je odložena

Nedelja 02. april 2023.
Via ferata Lipovac i Leskovik

PD „Žeželj“

Plan akcije. Polazak kod „Krsta“ u 07:00. Putovanje do Lipovca. Polazak na feratu do 10h. Nakon ferate biće organizovan uspon na Leskovik. Dužina staze je 9km sa usponom 770mnv, tehnička i kondiciona težina staze je 3. Fearata Lipovac je najmlađa i jedna od lakših ferata u Srbiji. Broj učesnika akcije je ograničen na 19 učesnika. Broj rezervisanih setova za feratu je 7.


Nedelja 02. april 2023.
Deževa i uspon do najmanje crkve u Srbiji – Marinice

PD „Žeželj“, organizator Nemanja Rebić

Polazak u ranim jutarnjim satima – vožnja do Novog Pazara i Deževe, poseta deževskoj crkvi, zatim nastavak vožnje dolinom Deževske reke do sela Kovačevo iz koga se polazi na uspon. Nakon izlaska na vrh sa crkvom Ognjene Marije (1.202m n.v.) silazimo se do sela Šaronje gde se završava planinarska trasa – ukupna dužina oko 16km. Akcija je ograničena na 20 učesnika.

Prijave i dodatne informacije Nemanja Rebić 0643900098


Sreda 5. april 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com, https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/, https://www.instagram.com/pdzezelj/, 064 218 34 12


Subota 08. april 2023.
Zmajlišani na putu čika Belog – Jastrebac
(Akcija za decu i roditelje) 
PSD Pogled

08:45 – 09:30 okupljanje i prijava učesnika kod Planinarskog doma Žarko Žarić na Jastrepcu. 09:30 pozdravni govor i otvaranje akcije. 09:45 polazak na pešačenje. MALA STAZA: Dom – Gradac – crkva sv Petke – Dom (5 km, 200 m uspona, 2,5 sata). VELIKA STAZA: Dom – Belijeva koliba – Dom (12 km, 450 m, 4 sata). 14:00 dolazak u planinarski dom. Sportsko-obrazovne aktivnosti kod planinarskog doma. 14:00-17:00 Ručak, sportsko rekreativne i obrazovne aktivnosti kod planinarskog doma. 17:00 dodela zahvalnica klubovima. 18:00 zatvaranje akcije.

MALA STAZA: Dom – Gradac – crkva sv Petke – Dom (5 km, 200 m uspona, 2,5 sata)
Polazi od Planinarskog doma i ide pored izletišta, odakle se pravi uspon od 20 minuta do vrha Gradac, zatim spušta sa druge strane brda do crkve sv. Petke i zatim kružno vraća do doma na Jastrepcu. Na stazi nema posebno zahtevnih delova osim malog strmog uspona i silaska sa vrha.
VELIKA STAZA: Dom – Belijeva koliba – Dom (12 km, 450 m, 4 sata)
Prati put pored Lovišta kojim je čika Beli često išao do svoje Kolibe u srcu Jastrepca. Povratak je istom
stazom. Staza je duga 6 km u jednom pravcu i čitavom dužinom blago penje. Povratak je istom stazom.

Po povratku u dom organizovan je besplatni ručak za sve prijavljene planinare. Rekreativni deo programa  Planinarske sportske igre za decu i mala školica planinarenja. Potrebna oprema Odgovarajuća odeća i obuća prilagođena godišnjem dobu i vremenskim uslovima.


*Akcija se odlaže za neki naredni termin

09.04. Taorska vrela PD Žeželj


Sreda 12. april 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com, https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/, https://www.instagram.com/pdzezelj/, 064 218 34 12


*Akcija se odlaže za neki naredni termin

15.04. Savinac od Brđana PD Žeželj


Sreda 19. april 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com, https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/, https://www.instagram.com/pdzezelj/, 064 218 34 12


*Akcija se odlaže za neki naredni termin

22.04. Markiranje staze od Ramaće do Voljavče PD Žeželj


22-23. april 2023.
Vodopadi Stare planine

PD „Žeželj“, vodič Nataša Cvetković

Plan akcije:

Subota, polazak kod „Krsta“ u 05h. Uz usputne pauze stižemo u Topli Do, ostavljamo stvari u smeštaju „Kuća Stojanović“. Apartmani su novi sa kupatilima i čajnom kuhinjom u svakom apartmanu. Polazak na pešačenje. Obilazak vodopada. (Grujin skok, Komin i Donji Piljski vodopad). U zavisnosti od procene vodiča, vremena i sastava grupe moguć je obilazak drugih vodopada od navedenih. Noćenje.

Nedelja, ustajanje, putovanje prema Dojkincima gde nas čeka prevoz (čitaj kamion) koji će nas prvo prebaciti do vodopada Tupavica, pa nas nakon toga prebacuje na plato ispod Koprena. U zavisnosti od procene vodiča, vremenskih uslova i procene grupe moguć je uspon na Kopren, ili podela grupe na dve grupe gde bi jedna popela vrh Kopren i spustila se do vodopada Ponor, a druga bi otišla direktno do Ponora i sačekala grupu sa Koprena. Od Ponora se vraćamo u Dojkince, pakujemo se i vraćamo se u Kragujevac. Poratak u kasnim večernjm satima. Akcija je ograničena na 19 učesnika. Cena akcije obuhvata prevoz, smeštaj u Toplom Dolu, prevoz kamionom i troškove organizacije. Ukoliko se odustane od akcije potrebno je naći zamenu inače se akontacija ne vraća.

Prijave i dodatne nformacije Voja Milić 0642774442


22-23. april 2023.
Šar planina – uspon na vrh Ljuboten

PD „Žeželj“, organizator Nemanja Rebić, vodič Nebojša Spasić

Prvog dana se vozimo do Severne Makedonije, Skoplja i šarplaninskog Starog Sela. Iz sela je
planirano da se izadje do planinarskog doma Ljuboten u kome će se prenoćiti. U nedelju je planiran uspon na najmarkantniji šarplaninski vrh Ljuboten – 2.498m. Nakon silaska sa planine sledi povratak za Kragujevac. Akcija je ograničena na 14 učesnika.

Prijave i dodatne informacije Nemanja Rebić 0643900098


Nedelja 23. april 2023.
Uspon na Pasjaču iz Rečice

PSD „Pasjača“, Žitorađa

U nedelju, 23. Aprila, 2023. godine, ‘Planinarsko-skijaško društvo Pasjača – Žitorađa’ organizuje 7. uspon po redu na planini Pasjača. Pozivamo sve avanturiste koji vole prirodu, dobro druženje (baš dobro druženje), da krenu sa nama u ovoj avanturu i upoznaju pitomi prirodu koju smo mi svojom maštom na razne načine učinili veoma zanimljivom, ponegde i divljom, ali svakako atraktivnom i zahtevnom, tako da adrenalina, što od uspona, što od lepote i zahteva staze svakako neće manjkati, šta više, biće ga na pretek. Uživaćemo u prelepim planinskim predelima, sa nekoliko vidikovca, uz kanjon Rečičke reke sa nekoliko vodopada, slapova i raznim usekama i klisurama kakve samo planinski potok može uklesati. Sve u svemu, na ovoj, na prvi pogled pitomoj i maloj planini, očekuje Vas jedna prava avantura, koju ni na mnogo većim planine ne možete doživeti. Početna tačka je Manastir sv Nikola u Rečici.  Polazak, uz blagoslov sveštenika, Manastir sv Nikola 08:30, Jezero 1km, Šuplji kamen 2km, Tesnac 3km, Vrh Kale 4km, Vrh Jezero 4,5km, Staza Zlatibor 5,5km, Staza, Kopaonik 7km, Kaskadni vodopad 7,5km, Šorine vodenice 9km, Kade 10km, Sandine pojate 11.5km, Jazbine 12km, Vodopad Rečičanka 12,5km, Povratak u Manastir 14 km (planirano oko 16:00). Ujutru doček uz domaću grejanu rakiju i čaj. Po povratku obezbeđen je ručak za sve, vojnički pasulj, roštilj i naravno, desert torta. Piće i hrana su besplatni. Poneti sa sobom pribor za jelo.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442


Nedelja 23. april 2023.
Cerovi – Velika Porica – Baba, istočna Srbija
PD „Žeželj“, akcija za decu i roditelje

Polazak kod „Krsta“ u 8h. Planirani povratak u Kragujevac do 19h. Plan akcije: Start staze je u mestu Cerovi (na regionalnom putu 218 između Nikolinca i Boljevca), 720mnv. Staza koristi nekadašnji vojni rtanjski put i na prvom kilometru od starta staza skreće desno (ka severu), blago se penje do mesta Javor (900 mnv) gde se nalaze šarbanovačke kolibe. Mesto je poznato po velikom broju izvora pitke vode. Put vodi dalje prema severu i na 4.5 kilometru od sela se nalazi jedna od najlepših jama, Velika Porica (880 mnv) koja nije tipična jama već je poznata po širokom otvoru (prečnika oko 20-tak metara). Jama se spušta vertikalno oko 10 metara u vidu kaskada i na samom dnu se račva u nekoliko pećinskih hodnika. U jamu je silazak obezbeđen metalnim merdevinama. Staza nastavlja još 3 km do vrhova Stenje i Baba sa koji se pruža prelep pogled na Istočnu Srbiju. Dužina staze (u jednom pravcu iznosi 6 km sa usponom od 300 mnv i silaskom od 250 mnv. Na stazi ce biti lokalni vodiči.

Prijave i dodatne informacije Vesna Vujović 0606160402


Sreda 26. april 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com, https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/, https://www.instagram.com/pdzezelj/, 064 218 34 12


Subota 29. april 2023.
20. pohod Krađorđevim stopama

PK „Vrbica“, Velika Plana

Polazak na pohod će biti od gradskog bazena u Velikoj Plani, a završiće se u Radovanjskom lugu , gde je 1817. godine nastradao Karađorđe. Mesto okupljanja: Velika Plana, gradski bazen, 08:00 09:00 Prijem učesnika i evidencija. 09:00 Otvaranje akcije. 09:15 Polazak na stazu. 14:00-16:00 Ručak i druženje u planinarskoj kući “Dom planinara na Momajskoj kosi. 17:00 Predstava “Ubistvo Karađorđa”, podela zahvalnica i zatvaranje akcije. 18:00 Ispraćaj i prevoz planinara koji dolaze na akciju sopstvenim ili javnim prevozom, autobusom od Radovanjskog luga do Velike Plane.

Staza je duga 15 km sa ukupnim usponom od oko 450 m. Obuhvata kontrolne tačke KT1, KT2 i
KT4.
Staza je sa malom nadmorskom visinom, nije previše zahtevna i obuhvata tri kontrolne tačke (1.
Manastir Pokajnica 162 m n.v., 2. Manastir Koporin 146 m n.v. i 4. Radovanjski lug 163 m n.v
.) Staza prolazi pored Vrbice 227 m, kote po kojoj klub i nosi ime. Staza se delimično pruža pored vodotokova, pa je u slučaju kiše ili vlažnog vremena potrebno imati odgovarajuću obuću. Pitka voda se nalazi kod svih kontrolnih tačaka.

Prijave i dodatne informacije Voja Milić 0642774442


29.april – 02. maj 2023.
NP Una

PD „Žeželj“, vodič Nataša Cvetković, organizator Voja Milić

Subota 06h, polazak kod „Krsta“. Putovanje sa usputnim pauzama do Banja Luke. Smeštaj u hostelu „Havana“, slobodno popodne i veče. 
Nedelja, ustajanje i polazak na planinu Klekovaču, gde će nas, čekati lokalni vodič. Planinarska tura 6-7h laganog hoda gde penjemo malu i veliku Klekovaču (grebenska tura). Odlazak u smeštaj, etno selo  „Dodig“. Moguće je organizovati zajedničku večeru. Iznenađenje. 
Ponedeljak, ustajanje, doručak, i polazak prema NP Una, obilazak Štrbačkog buka, Kulen Vakufa i Martin broda, smeštaj u objektu „Hotel“ u Martin Brodu. Takođe je moguće organizovati večeru.
Utorak, ustajanje, doručak i polazak prema mestu Jajce. Obilazak, vodopada, tvrđave, mlinaca, katakombe… i uz usputne pauze vraćamo se u Kragujevac u večernjim satima.
Akcija je ograničena na 19 učesnika.
U cenu akcije ulazi prevoz, smeštaj, putno-zdravstveno osuguranje, ulaznice za NP Una i troškove organizacije. Akcija je podložna promeni plana usled nepredviđenih situacija. 
Akontacija se donosi na naredna dva redovna sastanka PD Žeželj, sredom od 20h u OŠ „Milutin i Draginja Todorović“

Opšte napomene

Na akcijama mogu učestvovati planinari, članovi PSS, ili članovi inostranih klubova članova saveza priznatog od UIAA, sa urađenim lekarskim pregledom i sa uplaćenom članarinom za 2023. godinu, što potvrđuju planiarskom, članskom karticom prilikom prijave. Takođe na akciji mogu učestvovati i lica za koje je pokrenut postupak prijema u članstvo (lica koja su potpisala pristupnicu, evidencioni list i izjavu o odgovornosti da na akciju idu na sopstvenu odgovornost).

Članovi koji ne uplate članarinu do 31.01.2023. godine po uputstvu PSS-a od 01.02.2023.godine neće moći da učestvuju na akcijama dok ne uplate članarinu. Odgovornost prema PSS-u za njih snosi organizator akicije i vodič na akciji koji ih je poveo na akciju.

Svi učesnici akcije su dužni da potpišu izjavu o odricanju odgovornosti koju će dobiti od organizatora akcije.

Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove. (Planinarske cipele, zaštita od vetra, sunca i kiše, polar duks, kamašne, planinarski štapovi, zaštitna krema od UV zračenja, rezervna suva garderoba i laka obuća koja može ostati u prevozu do povratka sa staze, lampa sa rezervnim baterijama, pozitivno raspoloženje.) Hrana i voda iz ranca za celodnevni boravak u prirodi.

Akcije se odvijaju u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a. Svi planinari učestvuju na sopstvenu odgovornost. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2022. godinu. Vodič u skladu sa pravilnikom o izvođenju planinarskih  akcija PSS-a, zadržava pravo izmene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti. Organizator i vodič na stazi ne snose odgovornost za eventualne povrede i nesrećne slučajeve izazvane samovoljom pojedinaca, nesreće izazvane zdravstvenim problemima, kao i za nesreće izazvane pod dejstvom alkohola i drugih nedozvoljenih supstanci, ne odgovaraju za učesnike koji krenu na stazu samostalno, pre ili nakon oranizovanog polaska, kao i za učesnike koji odaberu neki drugi pravac uspona i silaska.


Na osnovu Zakona o turizmu i Službenog glasnika RS, br. 17/2019, putovanje je samo za planinare koji imaju planinarsku karticu Planinarskog saveza Srbije sa overenom markicom za tekuću godinu i planinarska akcija se organizuje u skladu sa statutom PD „Žeželj“. Prema Zakonu o turizmu (član 86, stav 4) za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.

Sve informacije i programi u vezi sa sa aktivnostima našeg Društva, objavljenih na ovom sajtu, namenjeni su samo članovima našeg Društva i članovima planinarskih organizacija učlanjenih u Planinarski savez Srbije.


Category : April