Novembar 2023.


U cilju izrade plana akcija za 2024.g., očekujemo vaše predloge i ideje. Deo akcija iz plana za 2023. godinu koje nisu realizovane planiraćemo ih i u 2024. godini. Svaki novi predlog je dobrodošao.
U predlogu je, pored naziva akcije, poželjno navesti:
– Kratak opis akcije
– Broj dana trajanja akcije
– Okvirni i rezervni termin izvođenja akcije
– Druge detalje…
U dosadašnjoj praksi izrade planova problem se javljao prilkom izbora organizatora i vodiča za pojedine akcije, što je naročito dolazilo do izražaja prilikom njihove realizacije. Kako bismo ubuduće prevazišli takve situacije, a u cilju izrade što raznovrsnijeg i opširnijeg plana, pozivamo sve one koji su spremni da prihvate deo obaveza i uzmu učešća u organizaciji i realizaciji da se prijave, bilo da imaju svoje predloge ili ne.
Predloge slati na email pdzezeljkg@gmail.com do 01.11.2023.


Sreda 1. novembar 20223.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/ https://www.instagram.com/pdzezelj/ 064 218 34 12


Subota 04. novembar 2023.
Putevima srpske vojske u Velikom ratu
PD Kamenac, Gruža

U subotu, 04.11.2023. godine održaće se po deveti put tradicionalna planinarska akcija „Putevima srpske vojske u Velikom ratu“ u organizaciji PD „Kamenac“ iz Gruže. Staza nije zahtevna i duga je 16 kilometara. Na stazi nema vode, pa je potrebno poneti dovoljne količine. Takođe se treba obući u skladu sa godišnjem dobima i vremenskim prilikama.
Plan akcije: 08:30 do 09:00 okupljanje učesnika kod spomenika palim ratnicima Drinske divizije u Gruži, polaganje venaca, otvaranje akcije i polazak na stazu. Staza vodi od spomenika u Gruži, ide preko Donje male u Lipnici i prelazi kroz atar Čestina. Na Budimcu, gde je odličan pogled prema Ovčaru i Kablaru, planirana je pauza za doručak. Nakon doručka, silazak do rudnika i usponom ka Lipovom vrhu. Mali odmor i silazak do zapisa u Ljubiću i dalje do Hotela Ravni Gaj, gde je i cilj staze. Završetak akcije je planiran do 15:30 časova. Za one koji žele, ručak je planiran u hotelu Ravni Gaj. Ručak sadrži porciju pasulja, salatu i hleb i košta 500 dinara (piće se posebno plaća).

Polazak iz Kragujevca u 08:00 kod „Krsta“, prevoz staje kod Zvezde i na Grošničkoj stanici. Planirani povaratk u Kragujevac  je oko 18:00. Prijave su do četvrtka 02.11.2023. uz obavezno izjašnjenje da li želite ručak ili ne.

Prijave i dodatne informacije Violeta Molnar 0642205580


Sreda 8. novembar 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/ https://www.instagram.com/pdzezelj/ 064 218 34 12


10-12. novembar 2023.
Kotor i zaleđe (akcija 20)
PD Žeželj


Nedelja 12. novembar 2023.
Kopaonik
PD Žeželj


Sreda 15. novembar 2023.

Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/ https://www.instagram.com/pdzezelj/ 064 218 34 12


18-19. novembar 2023.
Sinjajevina i Bjelasica (Crna Gora)
PD Žeželj, organizator Nemanja Rebić

Polazak iz Kragujevca u petak pred ponoć. Nakon šestočasovne noćne vožnje preko Zlatibora, Bjelog Polja i Kolašina stiže se u rano jutro u selo Mioska nad Moračom. Iz Mioske se polazi na vrhove Tisov krš (1.870m) i Umove (1.945m). Istom trasom uspona je i silazak. Dužina staze je oko 19km, visinski uspon je 1.250m. Potrebno vreme za celu turu je sa pauzama oko 9,5 sati. Noćenje u Kolašinu ili okolini. U Nedelju se neće poraniti na uspon. Plan je da se odvezemo do skijališta Ključ i popnemo istoimeni vrh na Bjelasici (1.970m). Na jednom od vrhova Ključa nalazi se i crkvica u kojoj je sahranjen Otac Joil, monah koji je
podigao manastir Ćirilovac. Dužina staze oko 14km,visinski uspon 600m. Po silasku je planiran povratak za Kragujevac.

Prijave i dodatne informacije Nemanja Rebić 0643900098


Sreda 22. novembar 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/ https://www.instagram.com/pdzezelj/ 064 218 34 12


Subota 25. novembar 2023.
Uređenje staza Ješevac Borački krš
PD Žeželj, 
PEK Gora


Nedelja 26. novembar 2023.
Planina Baba – manastir Lešje
PD Žeželj


Sreda 29. novembar 2023.
Redovni sastanak PD Žeželj

Osnovna škola „Milutin i Draginja Todorović“, Kragujevac, sa početkom u 20:00.

pdzezeljkg@gmail.com https://www.facebook.com/planinarsko.zezelj/ https://www.instagram.com/pdzezelj/ 064 218 34 12


Opšte napomene

Na akcijama mogu učestvovati planinari, članovi PSS, ili članovi inostranih klubova članova saveza priznatog od UIAA, sa urađenim lekarskim pregledom i sa uplaćenom članarinom za 2023. godinu, što potvrđuju planinarskom, članskom karticom prilikom prijave. Takođe na akciji mogu učestvovati i lica za koje je pokrenut postupak prijema u članstvo (lica koja su potpisala pristupnicu, evidencioni list i izjavu o odgovornosti da na akciju idu na sopstvenu odgovornost).

Organizator i vodič imaju diskreciono pravo da u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a ne povedu sve prijavljene učesnike na akciju.

Svi učesnici akcije su dužni da potpišu izjavu o odricanju odgovornosti koju će dobiti od organizatora akcije.

Oprema: odgovarajuća za akciju i vremenske uslove. (Planinarske cipele, zaštita od vetra, sunca i kiše, polar duks, kamašne, planinarski štapovi, zaštitna krema od UV zračenja, rezervna suva garderoba i laka obuća koja može ostati u prevozu do povratka sa staze, lampa sa rezervnim baterijama, pozitivno raspoloženje.) Hrana i voda iz ranca za celodnevni boravak u prirodi.

Akcije se odvijaju u skladu sa „Pravilnikom o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti“ PSS-a. Svi planinari učestvuju na sopstvenu odgovornost. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2022. godinu. Vodič u skladu sa pravilnikom o izvođenju planinarskih  akcija PSS-a, zadržava pravo izmene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti. Organizator i vodič na stazi ne snose odgovornost za eventualne povrede i nesrećne slučajeve izazvane samovoljom pojedinaca, nesreće izazvane zdravstvenim problemima, kao i za nesreće izazvane pod dejstvom alkohola i drugih nedozvoljenih supstanci, ne odgovaraju za učesnike koji krenu na stazu samostalno, pre ili nakon oranizovanog polaska, kao i za učesnike koji odaberu neki drugi pravac uspona i silaska.

Na osnovu Zakona o turizmu i Službenog glasnika RS, br. 17/2019, putovanje je samo za planinare koji imaju planinarsku karticu Planinarskog saveza Srbije sa overenom markicom za tekuću godinu i planinarska akcija se organizuje u skladu sa statutom PD „Žeželj“.

Sve informacije i programi u vezi sa sa aktivnostima našeg Društva, objavljenih na ovom sajtu, namenjeni su samo članovima našeg Društva i članovima planinarskih organizacija učlanjenih u Planinarski savez Srbije.


Category : Novembar